Ayrık Otu İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayrık Otu İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayrık Otu İlacı; Ayrık otu ilacı, kimyasal olduğu için bahçedeki diğer bitkilere zarar verebilir. Ayrık otu ilacı, kullanırken çok büyük dikkat ve özen göstermek gerekir. Ayrık otu ilacının, uygulanması zaman alan ve yorucu bir işlemdir. Ayrık otu ilacı bahçedeki diğer bitkilere zarar verebileceği için ilaç rüzgârsız bir havada uygulanmalıdır. Ayrık otu ilacı, güneşin etkisini yitirdiği saatlerde yapılmalıdır. Ayrık otu ilacı, yağmurun en az on gün yağmayacağı varsayılarak uygulanmalıdır. Ayrık otu ilacının, temas ettiği yapraklı bütün bitkilerin zarar göreceği göz önüne alınmalıdır. Ayrık otu ilacı, ayrık otu budanmadan, koparmadan sadece ilaçlayarak yapılmalıdır. Ayrık otu ilacına genel olarak herbisit denilmektedir.

Ayrık otu ilaçları
  • Sonround 48 SL,
  • Knockdown,
  • Standby 48 SL,
Sonround 48 SL; Arılara ve balıklara zehirlidir. Total herbisit olduğu için bütün kültür bitkilerine etkili bir zehirdir. İlaç kullanırken kesinlikle çinko veya galvanizli metal kaplama kullanılmamalıdır. Dondann korunmalı, serin ve rutubetsiz yerlerde saklanmalıdır. Rüzgârlı havalarda ve yüksek basınçlı aletlerle ilaçlama yapılmamalıdır. İlaçlama yapılacak olan yerdeki ağaçlarınkökten çıkan filizleri ilaçlamadan iki hafta önce ve iki hafta sonra kesinlikle kesilmelidir. İlacı kullandıktan sonra boşalan ambalajı imha edilmelidir. Başka bir amaç için kullanılmamalıdır. İlaç kesinlikle kullanma ve içme sularına karıştırılmamalıdır.

Ayrık Otu İlacı Sonround 48 SL Nasıl Yapılır?

İlaçlama yapılacak aletinin deposu yarıya kadar su ile doldurulmalıdır. Ayrı bir kapta önce karışım haline getirilen ilaç aletin deposuna aktarılır. Karıştırıcı ile karıştırıldıktan sonra fazla beklemeden uygun zamanda ilaçlama yapılmalıdır. Ayrık otunun hızla büyüdüğü dönemde en iyi sonuç alınır. İlaç uygulandıktan sonra bir hafta geçmeden toprak işlemesi ve gübreleme işlemi yapılmamalıdır. Dekara uygulanacak en uygun su miktarı on, yirmi litredir. İlaçlama aleti düşük basınçta çalıştırılmalıdır. Çok rüzgârlı havalarda ya da yüksek basınçlı aletlerle ilaçlama yapılmamalıdır. Bu ilaç kesinlikle kültür bitkilerinin yeşil kısımlarına ve iki yıldan küçük fidanların gövdelerini temas ettirilmemelidir.

Knockdown Max; Seçici olmayan total bir herbisittir. Kesinlikle uygulama esnasında kültür bitkilerine temas etmemesine özen gösterilmelidir. Rüzgârlı havalarda ilaçlama yapılmamalıdır. İlaç bir kapta bir miktar su içerisine karıştırarak eritilir. Sonra yarıya kadar su doldurulmuş ilaçlama aletine ilave edilir ve tekrardan depo doluncaya kadar su ilave edilmeye devam edilir. Hazırlanan ilaç ayrık otunun üzerine püskürtülür. En iyi sonuç ayrık otunun aktif olarak büyüdüğü dönemde ilaçlama yapılarak sağlanır. Knockdown max sistemik bir ilaçtır. İlaç uygulandıktan sonra üç, yedi gün toprak işlemesi yapılmamalıdır. Dekara kullanılacak en uygun su miktarı on, yirmi litredir. İlaçlama aleti düşük basınçla çalıştırılmalıdır.

Ayrık otu ilacı, kimyasal olduğu için kullanma kılavuzu muhakkak okunarak uygulanmalıdır. İlacın hazırlanmasına ve uygulanmasına azami özen gösterilmelidir. Sağlıklı günler.

Ayrık Otu İlacı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6