Aloe Vera Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
22 Haziran 2024

Aloe Vera Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aloe vera otu, zambakgiller familyasına ait olup, halk arasında sabır otu, yanık bitkisi ve çölün zambağı gibi isimlerle de bilinir. Bu bitki birçok hastalığa karşı şifa kaynağı olarak kullanılır ve ölümsüzlük iksiri olarak da tanımlanır. Aloe vera, kozmetik amaçlı kullanımı için özel olarak yetiştirilir. Kalın, sivri ve uzun yapraklara sahip olan bu bitki, 30-50 santimetre boylarındadır ve ev ve bahçelerde kolayca yetiştirilebilir. Hızlı büyüme özelliğine sahip olan aloe vera, toprağının yılda bir kez değiştirilmesini gerektirir. Yaprakları jel kıvamında su depolar ve bu su birçok kozmetik ürününde kullanılır. Mineraller, vitaminler ve antioksidanlar bakımından zengindir. Her mevsim yeşilliğini korur ve sıcak ve kurak iklimleri sever. Aloe vera otunun anavatanı Afrika'dır.

Aloe Vera Otu Faydaları Nelerdir?

 • İçeriğinde bulunan lipaz enzimleri sindirim sistemi sağlığını korur ve mide problemlerine karşı iyileştirici özellik taşır.
 • Aloe vera otu, içerisinde farklı vitamin ve mineraller dahil yaklaşık olarak 250 bileşik barındırır.
 • İçerdiği jel, kanda glikoz seviyesini düzenler ve bu özelliği sayesinde diyabet hastaları için alternatif bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.
 • Bağırsak fonksiyonlarını artırarak kabızlığa karşı fayda sağlar.
 • Antikanser özellik gösterir ve kanserli hücrelerin çoğalmasını önler.
 • Yanık tedavisinde iyileştirici etkisi vardır; jel yanık bölgeye sürüldüğünde iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Akne, sivilce, siyah nokta gibi cilt sorunlarında gözle görülür iyileşme sağlar ve sedef, egzama gibi kaşıntılı cilt hastalıklarında da kullanılabilir.
 • Yaşlanma etkilerini azaltmak için kullanılabilir; cildin yaşlanmasını geciktirecek amino asitler, vitaminler ve mineraller bakımından zengindir.
 • Mikrop öldürücü etkiye sahiptir.
 • Kilo vermeye yardımcı olabilir; vücudu toksik maddelerden arındırır.
 • Böcek sokması ve yara tedavisinde antibakteriyel etkisi sayesinde iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Saç dökülmelerine karşı kullanılabilir; şampuan ve saç kremlerinde sıkça yer alır.
 • Kas ağrılarına karşı masaj yapıldığında faydalıdır; eklem ağrılarına karşı da etkilidir.
 • Ağız kokusunu gidermede kullanılır; diş çürüğü ve diş eti hastalıklarına karşı etkilidir ve ağız ülserini iyileştirici etki sağlar.
 • Kabızlık için kullanılabilir; içeriğinde bulunan lateks müshil etkisi yaratır.
 • Mide ekşimesi ve kusma gibi rahatsızlıkların semptomlarını azaltır.
 • Kalp ve damar hastalıklarına karşı fayda sağlar.

Aloe Vera Otu Nasıl Kullanılır?

Aloe vera otu suyu:
Bir aloe vera yaprağı ortadan kesilerek içindeki jel bir kaba alınır. Üzerine yarım su bardağı su ilave edilerek iyice karıştırılır ve süzgeçten geçirilerek içilebilir. Tadını daha aromatik hale getirmek için bal eklenebilir. Aloe vera suyu eczane veya kozmetik ürünlerin satıldığı yerlerden de temin edilebilir.

Aloe vera otu çayı:
Aloe vera jelinin içine bir limon suyu, bir tutam maydanoz ve iki su bardağı su eklenir. Malzemeler beş dakika kadar kaynatıldıktan sonra ödem atmak, organların sağlığını korumak ve bağışıklığı güçlendirmek için içilebilir.

Aloe vera otu yağı:
Gelişmiş dört aloe vera yaprağı elle ufak parçalara koparılır ve kavanoza alınarak üzerini geçecek kadar zeytinyağı eklenir. Kavanoz kapatılarak bir ay boyunca güneş gören bir yerde bekletilir. Bu süre içinde ara ara kavanoz çalkalanarak karışması sağlanır. 30 gün sonra yapraklar ezilerek süzgeçten geçirilir ve kalan kısım cam bir şişe içinde buzdolabında saklanabilir.

Aloe vera otu cilt maskesi:
Bir çorba kaşığı aloe vera jeli üzerine bir çorba kaşığı bal eklenip homojen bir şekilde karıştırılır. Hazırlanan karışım cilt maskesi olarak kullanılır. Cilde sürülen maske on dakika bekletildikten sonra ılık suyla temizlenir.

Aloe vera otu saç maskesi:
Aloe vera yaprağındaki jel bir kaba alınır ve üzerine badem yağı veya Hindistan cevizi yağı eklenip karıştırılarak saç diplerine sürülür. Yarım saat bekletildikten sonra saçlar yıkanır. Maske sağlıklı saçlar için haftada iki defa uygulanabilir.

Aloe Vera Otu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ban Otu Kullanıldığı Yerler

Ban Otu Kullanıldığı Yerler

Güncel

Hardal Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hardal Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Yakı Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yakı Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?