Hayıt Otu Faydaları Özellikleri ve Kullanımı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hayıt Otu Faydaları Özellikleri ve Kullanımı

Hayıt Otu Faydaları, Hayıt otu mine çiçeğigiller familyasından meydana gelmektedir. Daha çok batı ve güney Anadolu'da yetişen bir ağaçtır. Yaz aylarının haziran ve temmuz başlarında çiçek açar. Yaprakları mor renklidir. Hayıt otunun dallarında ve yapraklarında sabit yağ, sinenol, tanen, glikozit ve bir de şekerli kristalize maddeler vardır.

Hayıt Otu Faydaları Nelerdir?

Hayıt Otu Faydaları, Doğal ve güçlü bir antibiyotik etkiye sahiptir. İdrar söktürür. Sancıları keser. Det kanamalarını düzene sokar. Sütü az olan annelerin anne sütünü artırır. Mide sıkıntısı yaşayan kişilerde hazımsızlığı giderir. Karın ağrısını gidererek, ishali keser. Ayak şişmesini indirir. Akrep ve arı sokması gibi böcek ısırığında faydalıdır.

En sıklıkla kullanıldığı rahatsızlıklar, âdet kanamalarının düzensizliği ve şiddetli adet ağrılardır. Hayıt otunun açıcı ve söktürücü özelliği sayesinde adet olmakta zorluk yaşayan ve günü geçen kadınların rahat bir ay başı geçirmelerini sağlar. Mide ve bağırsak rahatsızlığına iyi gelerek hazımsızlık ve gaz sorunlarına iyi gelir. Karaciğer ve dalak gibi tıkanıklıkların giderilmesinde faydalı olur. Ayrıca kal çarpıntısı olan kişilerde ve baş dönmesinde de faydalı bir bitkidir.

Hayıt otu, hipofiz bezini tetikleyerek, kadınların hormonlarının dengeye girmesine de yardımcı olur. Hayıt otu akne tedavisinde ve sivilcelerin yok edilmesinde de kullanılmaktadır. Ayrıca şiddetli baş ağrısı çeken migren hastalığında da inanılmaz etkilere sahiptir.

Hayıt otu, özellikle doğurganlığa faydalı olduğundan menopoza girecek olan kadınların tüketmesi gerekir. Doğal bir adet söktürücü olan hayıt otu adeti düzensiz olan kadınların adet görmesini ve doğurganlığının artmasını sağlar. Ayrıca doğum kontrol hapı kullanan kişilerin hormonlarının tekrar düzene girmesini sağlar.

Hayıt Otu Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Arı Otu Tohumu Ekim Zamanı

Arı Otu Tohumu Ekim Zamanı

Güncel

Ciğer Otu Türleri ve Özellikleri

Ciğer Otu Türleri ve Özellikleri

Güncel

Limon Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?