Sütleğen Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
09 Temmuz 2024

Sütleğen Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sütleğen Otu

Sütleğen otu, günümüzde pek fazla bilinmese de eski zamanlarda insanlar için büyük bir öneme sahip olan bir bitki türüdür. Genellikle kendiliğinden yetişen bu bitki, sarı çiçekleri ve yeşil bir gövdesi ile tanınır. Sütleğen otu, ülkemizde farklı isimlerle anılsa da genellikle sütleğengiller familyası olarak sınıflandırılır. Bazı insanlar tarafından sütlüce otu olarak da bilinen bu bitki, doğru kullanıldığında insan sağlığına birçok fayda sağlar. Ancak yanlış kullanımı zehirli öz suyu nedeniyle ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle sütleğen otunu kullanmadan önce mutlaka bu konuda uzman kişilere danışılmalıdır. Bitki, ülkemizde daha çok dağlık bölgelerde kendiliğinden yetişir ve özel olarak yetiştirildiği pek fazla görülmemiştir. Türkiye'de yaklaşık 60 türü bulunan sütleğen otunun, her türünün farklı kullanım şekilleri ve etkileri olabilir.

Sütleğen Otunun Kullanımı

Sütleğen otu, doğrudan bitkisinden elde edilen çay ile kullanılmaz. Bu şekilde kullanıldığında hem beklenmeyen tatlar ile karşılaşılır hem de beklenen faydalar elde edilemez. Bu nedenle sütleğen otu içindeki zehirli öz suyu çeşitli işlemlerden geçirilerek kullanılır ve birçok fayda sağlar. Ayrıca bitkinin tohumlarından elde edilen yağ da kullanılabilir. Bilimsel olarak kesin bir bilgi olmamakla birlikte, bu yağın öz suyundan daha etkili olduğu düşünülmektedir.

Sütleğen Otunun Faydaları

  • Sütleğen otu, içeriğinde bulunan vitaminler sayesinde güçlü bir müshil etkisi yapar. Özellikle kabızlık sorunu yaşayan kişiler için doğal bir ilaçtır. İlk kullanımdan itibaren etkisi görülür.
  • Eski zamanlarda sıkça sıtma ve sarılık hastalıklarının tedavisinde kullanılmıştır. Bu hastalıklar için doğal bir alternatif olarak düşünülebilir.
  • Nasır sorunları için de etkili bir bitkidir. Sütleğen otundan elde edilen yağ, nasırların tedavisinde kullanılabilir.
  • Kurutup toz haline getirildiğinde cilt sağlığı üzerinde olumlu etkiler gösterir. Cildi yenileme özelliği olduğu söylenir ve yaraların iyileşmesinde kullanılır.
  • İçeriğindeki süt, siğil tedavisinde etkilidir. Uzun süreli siğil sorunlarında birkaç hafta kullanılarak siğillerin ortadan kalkması sağlanabilir.

Sütleğen Otunun Yan Etkileri

Sütleğen otunun en büyük yan etkisi, içeriğindeki zehirli öz suyudur. Bu nedenle çocuklar, yaşlılar ve hamileler tarafından kullanılmamalıdır. Bu grupların bünyeleri daha hassas olduğu için bitkinin zehir etkisi daha belirgin olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

yalçın tan

01 Haziran 2024 Cumartesi

çocukluğumda yerleşim yerlerinde kırsal alanlar çoktu.O dönemlerde böceklere özellikle kelebeklere çok ilgi duyardım. Otlar da ilgi alanımdaydı.Sütleğen otunu koparınca süt rengi sıvı salgılardı.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Yalçın tan, çocukluk anılarınızı paylaştığınız için teşekkürler. Doğayla olan bu bağ, çocukken yaşadığımız saf merak ve keşfetme isteğini hatırlatıyor. Sütleğen otunun o süt gibi sıvısını ben de çok iyi hatırlıyorum. Kelebeklerin renkli kanatları ve otların kokusu, doğayla olan bağımızın ne kadar özel olduğunu gösteriyor.

2. Cevap
cevap

Ayhan

Ege köylerinde kırlık bölgelerde ben çok görürüm sütleğen otunu. İlkBaharda en güzel zamanı, çiçeklerini çok severim. Hiç koparıp yakından bakmadım ama görüntüsünü çok severim

3. Cevap
cevap

Admin

Yalçın Tan, çocukluğunuzda doğayla olan bu yakın bağınızı paylaştığınız için teşekkür ederim. Kırsal alanlarda büyümenin ve doğayı keşfetmenin güzelliklerini anlatmışsınız. Sütleğen otu ve kelebeklerle ilgili anılarınız gerçekten çok hoş.

soru

Yaşar klmn

19 Mayıs 2024 Pazar

Benim ensem de doğum lekesi var bu bitki işe yarar mı

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Yaşar klmn, bu tür bitkisel çözümler bazen etkili olabilir, ancak en doğru bilgiyi bir dermatologdan almanı tavsiye ederim. Uzman bir görüş almak her zaman daha güvenlidir.

2. Cevap
cevap

Sargut

Merhaba Yaşar Bey, bitkisel olarak kullanılan birçok doğal ürünün insan cildinde önemli faydaları bulunmaktadır. Ancak doğum lekeleri insanlarda kalıcı olan ve ortadan kaldırılması tıbbi bile olsa çok zor olan durumlardandır. Bu nedenle bitkiler doğum lekeleri bitkiler aracılığı ile ortadan kaldırılamamaktadır.

3. Cevap
cevap

Aydilek

Merhabalar. Kesin olarak işe yarar diyemeyiz ancak içerisindeki süt ile ciltte yaşanan sıkıntıları giderebilir. Yine de bir cildiye uzmanına danışmanızda yarar vardır.

soru

Mehmet Yılmaz

24 Nisan 2024 Çarşamba

Bu otun sütünü eşimin ve kızımın elindeki egzamalara sürdüğümde derinin yenilendiğini gördük.Daha sürer sürmez pürüzlü olan egzama bölgesi parlamaya ve normal haline dönmeye başlıyor.Kızımın yüz bölgesindeki egzamaya sürdüm,ilk önce kızarttı yara yaptı ama 3-5 gün sonra egzemayı geçirdi.Yalnız dikkat edilmesi gereken yeşil taze saplıların kullanılması sanırım.Sapı kırmızımsı olanlar kızımda allerji yaptı.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Mehmet Yılmaz Bey,

Deneyimlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Otun sütü ile ilgili gözlemleriniz oldukça ilginç ve faydalı görünüyor. Özellikle egzama gibi cilt sorunlarına doğal çözümler arayanlar için önemli bilgiler sunmuşsunuz. Taze ve yeşil saplı olanların kullanılması gerektiği konusunda yaptığınız uyarı da çok değerli. Kızınızın yüz bölgesindeki egzamaya sürerken yaşadığınız alerjik reaksiyona dikkat edilmesi gerektiği mesajını da önemle dikkate almak lazım. Dikkatli kullanım ve gözlemle bu tür doğal yöntemler daha güvenli hale gelebilir. Sağlıklı günler dileriz.

Saygılarımızla.

2. Cevap
cevap

Übabe

Merhaba , sütleğenin bir faydasından daha bahsetmek istiyorum. Geçenlerde kayınvalidemlerin yaylasına gittik kayınvalidem mutfakta uğraşırken birden elini birşey ısırdı baktık ki akrepmiş hemen dışarı çıktık orada sütleğen otu varmış hemen kayınvalidemin parmağına sütleğen otunun sütünü akıttık ve acısı hafifledi gün içindede tamamen ağrısı gitti . Aklınızda bulunsun eğer birgün olursanız.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni