Çoban Çökerten Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Çoban Çökerten Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çoban çökerten otu, Deve dikeni, çakır dikeni, çarık dikeni, deve çökerten ve domuz pıtrağı gibi isimlerle de bilinen çoban çökerten otu, oldukça yararlı ve şifalı otlardan arasında bulunur. Bazı kişiler tarafından pek fazla bilinmeyen bu ot, yaban kimyonugiller familyası mensuptur. Ana vatanı Avustralya olan bu bitkinin bazı türleri Amerika, Asya ve Afrika'da da yetişir. Yabani ve tek yıllık bir bitkidir. Ülkemizde toprağa yatık bir şekilde doğal olarak yetişen çoban çökerten otunun dikenli ve küçük bir yapısı vardır. Tropik ve ılıman bölgelerde yetişen bu bitkinin kök kısmında, resin, azot, alkaloit ve sabit yağlar gövdesinde, sucrose, fructose ve nişasta, meyvelerinde ise diastase, glikosid resin ve protein yağ yer alır. Çoban çökerten otu yaz mevsiminde kökleri ile toplanarak kuru ve güneş görmeyen bir yere atarak kurutulabilir. Sarı renkte açan çiçekleri de kurutularak kullanılabilen bu otun içerisinde tribulus maddesi bulunur.

Çoban çökerten otu kullanımı, birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan bu bitkinin kurutulması ile demlenen çay günde bir bardak içilebilir. Bu çayın aşırı miktarda tüketilmesi tansiyonun düşmesine neden olacağı için günde bir bardaktan fazla içilmemesi tavsiye edilir. Tansiyon hastaları, Tansiyon ilaçları ile bu bitkiyi kullanacaklarsa mutlaka doktora danışmaları gerekir. Bu otla hazırlanan çay bekletilmeden içilmelidir. Çoban çökerten otu ile hazırlanacak kürlerin ise bir ya da iki ay kadar kullanılması önerilir. İçerisinde oldukça etkili maddeler bulunmasından dolayı bu çoban çökerten otu kullanılırken bir uzmana danışılmasında fayda vardır. Erkeklerde sperm sayısını artırdığı için çoban çökerten otu hazır kapsüller şeklinde de satın alınabilir.

Çoban çökerten otunun faydaları nelerdir?
 • Erkeklerde sperm sayısının ve kalitesinin artırılmasını sağlar ve aynı zamanda ereksiyon probleminin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
 • Sporcuların oldukça sık tercih ettiği bu ot fiziksel performansı, kas gücünü artırır ve bu sayede vücudun dayanıklı olmasına yardımcı olur.
 • Kişiye ruhsal ve duygusal bakımdan zindelik kazandırır.
 • Erkeklerde ortaya çıkan prostat iltihabını giderir ve prostat gelişmesine engel olur.
 • Böbrek kumu ve böbrek taşı gibi böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Antiseptik özelliğinden dolayı idrar yolları açısından doğal bir antiseptiktir. İdrar yollarında ortaya çıkan kanama ve sancılı idrar yapma gibi problemlerin giderilmesinde yardımcı olur.
 • Kadınlarda adet döneminde ortaya çıkan ağrı ve ağır kanamaları giderir ve rahmin büyümesini destekler.
 • Kadınlarda yumurtalık sorunlarında oldukça faydalıdır ve kısırlık tedavisine destek sağlar.
 • Damar tıkanıklığı problemi yaşayan kişilerde ve şeker hastalarına oldukça faydalı olur.
 • Kadınlarda adet öncesi ve menopoz döneminde ortaya çıkan bazı sorunların giderilmesine yardımcı olur ve gebelik döneminde olabilecek düşük sorununun engellenmesini sağlar.
 • Testosteron hormonunun seviyesinin dengede olmasını sağlar.
 • Yüksek tansiyon seviyesinin normale inmesine katkıda bulunur.
Çoban çökerten otunun zararları nelerdir?

Çoban çökerten otunun bilinçli ve dozunda kullanıldığı takdirde hiçbir ciddi yan etkisi bulunmamaktadır. Aşırı kullanımı, testosteron ya da dht hormonlarının fazla salgılanmasından kaynaklanan tüylenme, aşırı yağlanma ve saç dökülmesi gibi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Aynı zamanda tansiyonu düşürücü etkiye sahip olmasından dolayı düşük tansiyonu olan kişilerin bu otu kullanmamaları önerilir. Çoban çökerten otu çocuklar ve hamileler tarafından tüketilirken mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Çoban Çökerten Otu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Yılan Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yılan Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Acı Ot Türleri ve Özellikleri

Acı Ot Türleri ve Özellikleri