Ciğer Otu Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ciğer Otu Türleri ve Özellikleri

Ciğer otu: pulmonaria officinalis Nodangiller familyasından; 10-15 santimetre boyunda çok fazla senelik, otsu tek nebattır. Çiçekleri; önceleri kırmızımsıdır. Sonradan morumsu maviye dönüşür. Gövdesi yüksek ve tüylüdür. İçeriğinde tanen, müsilaj, şekerler, reçine ve sabit yağ vardır. Yaprakları kullanılır.

Ciğer otu nitelikleri

Pulmonaria officinalis 40 -60 santimetre boylarında, kırmızı renkte çiçek açan, otsu tek nebattır. Ciğer otunun çiçekleri zamanla kırmızıdan menekşe rengine döner. Nebat tanen, müsilaj, şekerler, saponin, reçine ve sabit yağ içeren. Bununla birlikte, mineraller bakımından da zengindir. İki cinsi ve tek türü vardır: Hepatica, Marchantia, Pulmonaria.

Hepatica: İki çenekliler sınıfının düğün çiçeğigiller familyasından otsu nebat cinsidir. Dağ lalesi de denir. Çok yıllıktır. Erken çiçek açarlar. Yapraklarını kış mevsiminde korumaktadır. Baltalık ormanlar alt kısmında natürel tek yetişme ortamı bulur. Bahçelerde ve parklarda süs nebatı olarak da yetiştirilir. Yapraklarından karaciğer bozukluklarının rehabilitasyonunda yararlanılır.

Marchantia: Tek eşeyli familyasından nebat cinsi. Tek sap üzerinde yer alan sepet ya da dilimli tepsi biçimindeki üreme organları çok fazla güzeldir. Spor keseleri dişi uzuvların alt kısmında ve çok fazla küçüktür. Tümü bir eşeyli ve yere yapışık olarak da yetişirler.

Pulmonaria officanalis; Hodangiller familyasından 10-15 santimetre boyunda, çok yıllık otsu nebat türüdür. Önceleri kırmızıya çalan çiçekleri gittikçe morumsu maviye dönüşür. Yüksek meydana gelen gövdesi tüylüdür ve 7-8 yaprak taşır. Yaprakları karaciğer hastalıklarına karşın kullanılır. Nebat tanen, şeker, yağ taşır; solunum yöntemlerini açıcı, idrar söktürücü özelliği de vardır.

Yeryüzünün her yanına yayılmış meydana gelen ciğer otları, en fazla tropik bölgelerde yer alır. Bazıları nemli topraklarda ya da ıslak kayaların üzerinde yetişir ve çizgi şeklinde, yassı ve dallanmış tek gövdesi vardır. Bazıları yapraklıdır ve nemli ormanlardaki kayalarda ya da ağaç gövdelerinde yer alır. Tek Takım türlerin görünümü karaciğeri andırdığı amaçlı bu bitkilere ciğer otu denmiştir. Ciğer otları hayat çevrimlerinde hem eşeyli hem eşeysiz olarak da üreyebilmektedir. Ciğer otları vatandaşlar açısından uygun fiyat değeri yoktur; fakat yabancı hayvanlara besin olarak da ağaç kütüklerinin çürümesini kolaylaştırarak ve çok fazla nem tuttuğundan kayaların parçalanıp dağılmasına destekçi olarak da natürel süreçlerde mühim rol oynar.

Faydaları
 • Göğsü yumuşatır.
 • Öksürüğü keser.
 • Akciğer hastalıklarında yararlıdır.
 • İdrar söktürür.
 • Kurtularak toz haline sunulan ciğer otu yaraların ve cilt iltihaplarının rehabilitasyonunda yararlıdır.
Ciğer Otu Ne Türlü Kullanılır?

Yaprakları ve çiçekli dalları kurutulduktan ardından suda kaynatılmak suretiyle kullanılır. Bu su çay olarak da içilebileceği benzeri haricen basur ve meme çatlaklarıyla hafif yanıklarda kullanışlı.

Tıbbi Tüketimi ve Faydaları Nelerdir?

Öksürüğü teskin edici, göğüs yumuşatıcı, idrar söktürücü olarak da kullanılmaktadır.

Lekeli Ciğer Otu Ne Türlü Kullanılır: Yaprakları ve çiçekli dalları kurutulduktan ardından suda kaynatılmak suretiyle kullanılır. Bu su çay olarak da içilebileceği benzeri haricen basur ve meme çatlaklarıyla hafif yanıklarda kullanışlıdır.

Öksürük için: Yirmi şer gram sinirli ot, keklik otu ve ciğer otu, 10'ar gram meyan kökü, hatmi kökü ada çayı yaprağı ve rezene tohumu, demliğe konur. Üst Kısmına 300-500 ml kaynamış su eklenir. 5-10 dk. Demlenmeye bırakılır. Süzüldükten ardından içilir.

Ciğer Otu Yorumları

soru

Baştugay

23 Ağustos 2018 Perşembe

Kolay gelsin Ciğer otunu akciğerimde oluşan iltihaplanmaşar için kullanmak istiyorum. Sizce bu işe yarar mı? Ve ciğer otunu nasıl kullanabilirim.

Cevap yaz
cevap

Atufet

04 Eylül 2018 Salı

Merhabalar iyi günler diliyorum. Ciğer otu kullanmak, akciğerinde rahatsızlık olan kişilere bir miktar fayda sağlayabilir. Ancak rahatsızlığınız dolayısıyla bitki ile uygulanan alternatif tedavilerin, hastalığınız üzerinde herhangi bir yan etki oluşturup oluşturmayacağını tam olarak bilemiyorum. Bu nedenle şuanlık bir yönlendirme yapamam. Ciğer otu veya farklı bitkileri kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı öneririm.

cevap

Levend

28 Ağustos 2018 Salı

Ciğer otu akciğer için sağlıklı ve güzel bir besindir tüketilebilir. Ciğer otu belirli malzemelerle karıştırılarak bir kür haline getirilmeli. O kürü devamlı ve düzenli olarak kullanırsanız faydasını mutlaka göreceksiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yılan Bıçağı otu

Yılan Bıçağı otu

Haber Bülteni

Güncel

Radika Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Radika Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Karamba Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karamba Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Adem Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Adem Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6