Andız Otu Kökü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Andız Otu Kökü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Andız otu kökü, birçok kişi tarafından duyulmamış bitkilerden biridir. Genellikle kök kısmı kullanılan bu ot, bazı insanlar tarafından ot kısmı da kullanılabilmektedir. Bu ota genellikle andız otu denilmektedir. Bu nedenle isminin sonundaki kök adının birçok kişi tarafından kullanılmadığını söyleyebiliriz. Bu ot, diğer bitkilerde olduğu gibi insanlar tarafından çoğu zaman sağlık açısından kullanılmaktadır. Fakat bunların dışında bazı insanlar andız otu kökü bitkisini tüketmeyi alışkanlık haline getirerek zevk için bu çayı tüketmektedir. Andız otu ökü, fiziksel olarak yaklaşık 2 metreye kadar uzayan ve genellikle yumuşak yapraklı bir bitkidir. Bazen toprak verimine bağlı olarak bu ot, kısa kalabilir ya da yaprakları kuruyarak sertleşebilir. Andız otu bitkisi çok yıllık bir bitkidir. Bu nedenle bir sefer yetiştirildiğinde diğer mevsimlerde de bu kök kendiliğinden yetişecektir. Bu duruma bağlı olarak sulak ve daha ok rutubetli ortamları severler. Eğer andız otu kökü böyle bir iklimde yetiştirilirse herhangi bir bakıma gerek kalmadan kendiliğinden her sene oluşacaktır. Andız otu kökü, her ne kadar faydalı olsa bile birçok zaman insanlar tarafından tadı nedeniyle tüketilmemektedir. Çünkü andız otunun tadı oldukça acıdır. Bu nedenle içerisine bal, reçel ve buna benzer maddelerle tatlandırılabilir.

Andız otu kökü ne gibi faydalar sağlar?

Kuvvet: İnsanlarda sürekli olarak bu bitkinin tüketilmesi vücuda kuvvet ve direnç sağlamaktadır. Bu nedenle özellikle kış aylarına doğru andız otu kökü kullanılarak birçok hastalıktan korunulabilir. Bu nedenle çocuklarınıza da küçük bir miktarda andız otu kökü bitkisi verebilirsiniz.

Balgam sökücü: Aslında basit bir durum gibi görülse bile insanlarda bazen çok ciddi bir şekilde sorun haline gelen inatçı balgamlar bu bitki kökü sayesinde çözülebilir. Genellikle çay haline getirilerek tüketildiğinde olumlu sonuçlar elde edilebilir.

Nefes darlığı: İnsanlarda kimi zaman astım, kimi zaman bronşit kimi zaman ise nedeni olmayan durumlar nedeniyle meydana gelen nefes darlığı sorunlarında andız otu kökü fayda sağlayabilmektedir. Bunun için tabi ki en az üç hafta kadar bu ot kökü kullanılmış olmalıdır.

Sindirim sistemi rahatsızlıkları: Özellikle mide sorunlarında ve bağırsak sorunlarında bu biki kökü oldukça önemli faydalar sağlamaktadır. Özellikle düzenli olarak tüketilmesi durumunda olumlu sonuçlar elde edilebilir.

Mineral dengesi: Başta tuz minerali olmak üzere insanlarda meydana gelen mineral dengesizliklerinin düzenlenmesi için bu mükemmel andız otu kökü bitkisini kullanabilirsiniz. Bu şekilde vücudunuzdaki mineral sorununu giderebilirsiniz.

Cilt hastalıkları: Cilt üzerinde oluşan sedef hastalığı ve egzama sorunlarında andız otu kök rahatlıklar kullanılabilmektedir. Bu gibi durumlarda oldukça olumlu etkiler görülür.

İshal ve kusma: bu iki sorun insanlarda çok yaygın görülmektedir. Bu gibi durumlarda tabi ki ilk olarak hastalığın ne olduğu öğrenilerek daha sonra bu bitkiyi kullanmaktır.

Nasıl kullanılır?

Andız otu kökünün kullanılabilir bir hale gelebilmesi için öncelikle bu kökün temiz bir şekilde yıkanarak toprağından arındırılması gerekmektedir. Bu işlem sonrasında andız otu kökü doğranarak kaynatılmak üzere su içerisine atılır. Bu şekilde suda kaynatıldıktan sonra mide ve solunum yollarının giderilmesi için ya da diğer dahili problemler için tüketilebilir. Eğer kişi bunu cilt hastalıkları için kullanacaksa direk cilde uygulayarak kullanabilir.

Andız Otu Kökü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kırkkilit Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kırkkilit Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Deniz Börülcesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Deniz Börülcesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Acı Ot Türleri ve Özellikleri

Acı Ot Türleri ve Özellikleri

Arapsaçı Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Arapsaçı Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çakşır Otu Türleri ve Özellikleri

Çakşır Otu Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6