Yakı Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Yakı Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yakı otu, Kırmızı renkli çiçek açan, uzun meyvesi olan otsu bir bitkidir. İdrar söktürücü ve ishal önleyici etkisi vardır. Cilt yaralarına ve şişliklere iyi gelir. Yakı otunun lapası, yanık bölgelere de uygulanabilir. Vücutta bulunan zehirli maddelerin dışarı atılmasında etkilidir. Astım, boğmaca ve öksürüğün tedavisinde etkilidir.

Yakı otunun, kurutulan yapraklarını ya da köklerini kaynatıp kullanabilirsiniz. Bu çay içilip de kullanılacağı gibi gargara olarak da kullanılabilir. Ayrıca, lapası da yanıklarda etkilidir. Bütün rahatsızlıklarda farklı ölçülerde kullanılır. Tavsiye edilen ölçülerin dışında fazla miktarda tüketildiği zaman, çeşitli alerjiler ve deride döküntüler oluşabilir.

Yakı otu, Türkiye'de hemen hemen her yerde yetiştirilebilir. Nemli topraklarda ve su kenarlarında kendiliğinden yetişen, otsu bir bitkidir. Mayıs ayından, eylül ayına kadar toplanıp kurutulabilir. Toplanırken, bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekir. Yerden 8-10 santim yukarıdan kesilip, demetler halinde kurutulması daha doğru olacaktır. Eğer çiçek açar açmaz, toplanıp kurutulursa içeriği daha fazla olacaktır. Buna orantılı olarak sağladığı faydalarda artacaktır.

Yakı otunun faydalı kısmı, yaprakları ve çiçekleridir. Etkisinin azalmaması için, güneşte değil gölgede kurutmak daha doğru bir seçim olacaktır. Ayrıca kurur kurumaz alıp paketlemek gerekir. Örneğin 3 günde kurudu, 2 gün daha kalsın demek doğru olmaz. Çünkü içerdiği yağların, kalitesi azalır. Eğer sadece kökleri kurutuluyorsa, güneşte kurutulmasında bir sakınca yoktur. Fakat kökleri de çiçekleri gibi kurur kurumaz toplanmalıdır. Ayrıca salatası da yapılabilir.

Yakı otunun, bilinen önemli bir yan etkisi yoktur. Fakat, uzun sürede ve fazla miktarda kullanılırsa, bağırsak ve mide rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Fazla miktarda hayvansal besin, siyah çay, alkol tüketilmesi ve kışın giyilen yünlü kıyafetler prostat rahatsızlıklarına sebep olabiliyor. Yakı otu, prostat büyümesi tedavisinde de kullanılabilir. Halk arasında, idrar tutamama diye bilinen sağlık sorununda da rahatlıkla kullanılabilir. Başta da söylediğimiz gibi, yakı otu kullanırken dikkat edilmesi gereken tek nokta çok sık ve fazla miktarda kullanmamaktır. Her şeyde olduğu gibi, yakı otunun da fazla kullanımı zarar verir. Dikkatli kullanmak şarttır.

Yakı Otu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Çay Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çay Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Dikenli Ot Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dikenli Ot Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6