Mührü Süleyman Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mührü Süleyman Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mührü süleyman otu, ülkemizde yetişen ancak birçok kişinin bilmediği faydalı bir ottur. Ot ülkemizde Kütahya ilinde çok yaygın bir şekilde yetişmektedir. Bu nedenle en çok bu bölge sakinleri tarafından bilinmektedir. Otun faydaları bölge halkı tarafından da kullanılarak onaylanmış olduğu için ciddi anlamda bu ot talep almaktadır. Mührü süleyman otunun faydaları, bilimsel olarak kanıtlanmamış ancak bazı araştırmalar üniversiteler tarafından yapılarak içerisindeki maddeler tespit edilmiştir.

Bu şekilde maddelerin insan vücudundaki etkisi bilindiği için faydaları da dolaylı olarak kanıtlanmıştır. Geçtiğimiz günlerde medyaya da yansıyan bu otun faydaları, insanlar tarafından duyuldukça satışı da yapılmaya başlanmıştır. Ancak bu ot tazeyken kullanıldığı için ülkemizin her bölgesine taze olarak gönderilememektedir. Ancak bitki çayı yapılarak da taşınabileceği için faydalarından herkesin yararlanması mümkündür.

Mührü Süleyman Otu Faydaları Nelerdir?
  • Mührü Süleyman otunun en büyük faydalarından bir tanesi bu otun kökleri ile yapılan kür sayesinde cilt rahatsızlıkları arasında deri kanseri, egzama ve alerjik sorunları için olumlu etkiler yapmasıdır.
  • Bir diğer faydasına baktığımızda ise bu ot türü, bitki çayı yapılarak içildiği zaman kısa bir süre içerisinde insanlarda sakinlik etkisi göstermektedir. Sakinleştirici özelliği ile stresli zamanlarınızda bu bitki çayını tercih edebilirsiniz.
  • Sindirim sisteminin ve metabolizmanın hızlanmasını sağlayıcı bir etkisi bulunmaktadır. Özellikle tıbbi ilaçları alerji nedeni ile kullanamayan insanlarda bu bitki kullanılarak birçok sindirim sistemi sorununun önüne geçilebilir. Bunun için aç karınla tüketmeniz çok önemlidir.
  • Mührü Süleyman otunun kendisi kurutulamasa bile kökü kurutularak toz haline getirilebilmektedir. Bu toz karışımı ise bal ile karıştırılarak tüketildiğinde iştahsızlık sorunlarına birebir fayda sağlamaktadır. Ayrıca bağırsakların çalışmasında da büyük etkisi görülmektedir.
Yukarıdaki etkenlerin yanı sıra insanlarda gut hastalığında, romatizma ve şeker hastalığında, uykusuzluk problemlerinde, nefes darlığı rahatsızlığı, astım hastalığı için göğüs yumuşatıcı bir etki göstermektedir.

Mührü Süleyman Otunun Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Mührü Süleyman otu endemik bitkilerden biridir. Oldukça az olduğu için çok kıymetlidir. Bahar aylarında köklerinden uzayarak yeşeren bu bitki tamamen yeşil renktedir. Mor ve mavi renklerde parlak çiçekleri oluşmaktadır. Çiçek oluşumu sonrasında daha dayanıklı hale gelse bile tüketilmek için aşırı olgunlaşmış olur. Köklerine baktığımız zaman bitkinin kendisine göre daha kalın ve yerin 30 cm'ye kadar altında yer almaktadır. Bitkinin boyu 0'dan 70 cm'ye kadar uzayabilmektedir. Genellikle 50 cm boylarında olurlar. Yaprak ölçüleri ise 10 ile 15 cm arasında değişiklik gösterir. Kendine has kokusu bulunan bu bitki kendisini görür görmez diğer bitkiler arasında göstermektedir.

Kullanım alanları ve diğer isimleri

Mührü Süleyman otu, 1930'lu yıllarda Langeçler tarafından kullanılmış bir ot türüdür. Bu ot türü, sadece ülkemizde değil diğer birçok ülkede de sağlık alanında alternatif tedavilerde kullanılmıştır. Hala araştırmaların devam ettiği mührü süleyman otu, belki de ileri de tıp alanında ilaç yapımında dahil kullanılacaktır. Ancak şu anda tıbbi ilaçlarda kullanılmamaktadır.

Mührü süleyman otunun diğer birçok ismi bulunmaktadır. Öncelikle Latince'de adı "Polgonatum Multiflorum" olarak geçmektedir. Ülkemizde ise Mührü Süleyman otu olarak bilinse bile Boğumluca otu, Dolama otu, Boğumluca kökü gibi farklı isimlerle bilinmektedir.

Mührü Süleyman Otu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kırlangıç Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kırlangıç Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Meryem Ana Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Meryem Ana Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sarmaşık Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sarmaşık Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yılan Bıçağı otu

Yılan Bıçağı otu

Cibes Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Cibes Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Damar Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Damar Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Susam Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Susam Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6