Hasır Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hasır Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hasır otu, aslında insanların çokça karşılaştıkları bitkilerden biridir. Genellikle televizyonlarda görülen bu ot, daha çok dere kenarlarında, göl kenarlarında ya da bataklıklarda yetişen bir bitkidir. Son derece dayanıklı bir bitki olduğu için daha çok odunsu bir yapıdadır. Bu nedenle bu bitkiyi odunsu bitkiler grubunda incelemek doğru olacaktır. Hasır otu, yaprağından minder ya da yastık gibi malzemelerin doldurulmasında kullanılması ve günümüzde yaygın bir şekilde kullanılan hasırların doldurulması için kullanılması nedeni ile ön plandadır. Tarihte ilk olarak Mısır'da yetişmiş olan bu bitki günümüzde ülkemizde de çok yaygın bir şekilde bulunur. Genellikle bu otun tozunun insanlarsa kulak sağırlığı gibi sorunlara neden olduğu düşünüldüğü için dekor amacı ile bu bitkinin yapay olanları kullanılır. Fakat hasır otunun bu etkisi tıbbi olarak henüz netleştirilememiştir. Bu bitki, bataklıklarda yetişen bir bitki olduğu için normal topraklarda bu bitkiyi yetiştirmek mümkün değildir. İnsanlar her ne kadar bu ora hasır otu dese de bu ot, bazı insanlar tarafından daha çok su kamışı olarak bilinir. Ülkemizin bazı yerlerinde ise bu ota, kova otu denilmektedir. Bu nedenle insanlar hasır otunu, farklı isimleri ile tanımışlardır. Eski zamanlarda hasır otu ile çok güzel dekorlar vermek amacı ile kullanılmıştır. Oldukça yaygın olarak farklı amaçlar ile kullanılmış olan hasır otu, zamanla kullanımı azalmıştır.

Hasır otunun en büyük özelliklerinden biri de ortasından kâğıt üretilmesidir. Bu amaç ile insanlar hasır otunu çok fazla kullanmışlardır. Fakat günümüzde insanların kâğıdı ağaçlardan üretmeleri nedeni ile hasır otu ile elde edilen kâğıt oranı oldukça azalmıştır. Sadece günümüzde gelişmemiş ülkelerde hasır otundan kâğıt elde edilir. Bu durumun yanı sıra hasır otu, insanlarda tedavi amacı ile de kullanılır. Bitkisel bir ilaç hazırlanarak birçok fayda elde edilen hasır otunu, bazı insanlar günümüzde de çok fazla kullanır. Fakat belirtmek isterim ki hasır otundan fayda görmek isterseniz bu otu baya bir işlemden geçirmeniz gerekecektir. Daha önce de belirttiğimiz gibi insanlar hasır örmek amacı ile de bu ottan faydalanırlar. İnsan hayatında farklı amaçlar ile kullanılan hasır otunun görünüşü aslında hiç de normal bir ot gibi değildir. Çünkü hasır otunun oldukça uzun bir kamışı bulunur ve uç kısmında uzunlamasına bir bölgesi vardır. Kahverengi bir rengi olan hasır otu, çok sürüldüğünde tozlarını etrafa saçar. Bu nedenle hasır otunun bazı insanlarda alerji sorunlarına neden olduğu bilinir. Bu nedenle eğer sizlerde de bitkisel alerji sorunları var ise bu ottan biraz daha uzak durmanız sizlerin faydasına olacaktır.

Hasır otunun faydaları nelerdir?
  • Hasır otu, bazı işlemlerden geçilerek su haline getirilir. Bu şekilde kullanılan hasır otu çok büyük faydalar gösterir. Bu faydalardan en önemlisi de dalak hastalıkları yaşayan insanlarda görülür. Çünkü hasır otu çayı kullanan birçok dalak hastaları bu sorunlarından çok kısa bir sürede ortadan kaldırılmaktadır. Fakat her ne kadar sorunları giderse de herkeste aynı etkiler görülemeyebilir.
  • Bu durumun yanı sıra hasır otunun suyu çıkarılır ve kaynatılarak buharlaştırılır. Bu otun buharının uzun süre solunması ile kişilerde nezle gibi problemlerde. Çok büyük faydalar gösterir. Eğer sizlerde de nezle gibi bir sorun var ise hasır otu kullanarak bu sorunların ortaya çıkardığı belirtileri azaltabilirsiniz.
  • Hasır otu ile elde edilen çay düzenli bir şekilde kullanıldığında insanlarda özellikle de çocuklarda oluşan bağırsak parazitlerini çok kısa bir sürede ortadan kaldırarak birçok sorunu da engeller. Bu nedenle sizlerde çocuklarınıza çok az miktarda hasır otu içirebilirsiniz.

Hasır Otu Yorumları

soru

Ahuşen

31 Ağustos 2018 Cuma

Merhaba. Kışın sürekli nezle olmaktayım. Bu durum iş hayatımıda çok fazla etkilemekte. Çevremdeki insanlara sorduğumda hasır otunun iyi gelebileceğini söylediler. Acaba hasır otunu nasıl kullanırsam daha etkili bir sonuç alabilirim.Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim?

Cevap yaz
cevap

Vedud

20 Eylül 2018 Perşembe

Merhaba, nezle gubu gribal hastaliklarin hepsi üst solunum yolu hastaliklaridir. Hasir otunu su ile kaynattiktan sonra otun butun ozellikleri suda kalir. buhar haline gelmesi icin ocak uzerinde ot cikartilarak suyu kaynatilir ve buharlasan bu su oda icerisinde bulunanlar tarafindan solunur. O yuzden her yerin kapali ve herkesin odada olmasi gerekir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Dikenli Ot Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dikenli Ot Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Hayıt Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hayıt Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6