Kılıç Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kılıç Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kılıç otu bitkisinin özellikleri nelerdir ne tür faydaları vardır? Kılıç otunun diğer isimleri mayasıl otu, binbirdelikotu, sarıkantaron, koyunkıran, kuzukıran, yaraotu, biraçiçeğidir. Uzunluğu 30-100 cm aralığındadır. Kılıç otunun çiçekleri altın sarısı, kırmızı, mavi az da olsa beyaz renkli olanları da mevcuttur. Meyveleri ise yumurta şeklindedir. Bu bitki haziran eylül aralığında toplanır. Kılıç otunun yaprakları sapsız iken çiçekleri ise dallarının ucundadır. Bu bitkinin çiçek dallarında pinen, cadinen, tanen, reçine, zamk, acı maddeler ve boya maddeleri mevcuttur. Yapraklarında yağ bezesi mevcuttur. Kökü ise acıdır.

Kılıç Otu Faydaları Nelerdir?

Kılıç otu iştah açar. Göğsü yumuşatır iken balgam söktürür. Kılıç otunun spazm çözücü ve ağrıları aza indirme etkileri de bulunmaktadır. Aynı zamanda bu bitki sinirleri yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir. Bireyin gerginlik, endişeli olduğu durumlar, sinir rahatsızlıkları, depresyon özellikle de kadınların menopoz zamanlarında yaşadığı sıkıntılarda kılıç otundan faydalanılmaktadır. Öksürüğün kesilmesini de sağlar. İdrar söktürücü bir bitkidir. Kılıç otunun zeytinyağı ile hazırlanmış olan merhemi vücut üzerinde meydana gelen yaraların iyileşmesini sağlar. Bu otun filizlenmiş uçlarından yapılan haşlama ise bağırsak kurtlarını düşürmektedir. Kılıç otu ateşi düşürür iken vücudun da kuvvetli olmasını sağlar. Nezle ve bronşite de iyi gelen bir bitkidir. Kılıç otu bireyde hafif uyku yapar. Adet sancılarını aza indirir. Bu otun kas gevşetici bir etkisi bulunmaktadır. Antiseptik bir özelliğe sahiptir. Ciltte oluşan yara, hafif yanık ve güneş yanıklarına iyi gelmektedir. Bununla birlikte astım, midede asit fazlalığı, mide ülseri, akciğer hastalıkları, damar sertliği ve sinir iltihapları gibi şikâyetlerde de faydası olan bir bitkidir. Kılıç otunun toprak yüzeyinde kalan bölümleri kurutulur. Zeytinyağı ile merhem haline getirilen kılıç otu vücutta oluşan yaralara sürüldüğünde yara üzerindeki mikropların ölmesini sağlar ve yaranın iyileşmesini hızlandırır. Kılıç otu da diğer bitkiler de olduğu gibi çay olarak tüketilebilir. Kılıç otu eğer düzenli olarak kullanılır ise sıkıntı ve stresi giderir. Hafif depresyon süreçlerinde etkilidir. Kılıç otunun yağı da çok faydalıdır. Karın ağrısına çok iyi gelir. Ağlayan bebeklerin karnına sürüldüğünde bebek sakinleşir. Sırt ağrılarına da giderir.

Kılıç Otu Çayı Nasıl Yapılır?

1 bardak kaynamış olan suyun içerisine 1-2 tatlı kaşığı kurumuş bitki karışımı ilave edilip 10-15 dakika kadar demlenmesi için beklenilmelidir.

Kılıç Otu Yağı Nasıl Yapılır?

Güneşte toplanmış olan çiçekler çok sık olmamak şartıyla doldurulup üzerine çiçekleri örtecek şekilde zeytinyağı ilave edilir. Ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra birkaç hafta süre ile güneşte yahut sıcak bir yerde bekletilmelidir. Rengi kızarmaya başlayınca süzgeçten geçirilir. Koyu renkli şişelerde saklanır.

Kılıç Otu Yorumları

soru

Süleyman

07 Eylül 2018 Cuma

Kılıç otu çayını bir hastalığım yüzünden aktar arkadaşım önermişti. Ben de kullanmaya başladım. Çok şükür hastalığım onun sayesinde iyileşti. Üstelik çayı da çok hoşuma gitti ara ara alıp içiyorum. Bizim köyde bu bitkiden var. Acaba onları toplayıp kurutsam aktardaki çay kadar güzel olur mu? Onlar başka işlemlerden de mi geçiriyorlar?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ebegümeci Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ebegümeci Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Basur Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Basur Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aslan Pençesi Otu Türleri ve Özellikleri

Aslan Pençesi Otu Türleri ve Özellikleri

Çörek Otu Yağı Zayıflatır mı?

Çörek Otu Yağı Zayıflatır mı?

Güzel Avrat Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güzel Avrat Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6