Kibrit Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kibrit Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kibrit otu, birçok kişi tarafından bilinmeyen bir bitkidir. Günümüzde ülkemizin özellikle belli bölgelerinde çok sık bir şekilde kullanılan bu ot insan vücuduna sağlamış olduğu faydalardan dolayı kullanılmaktadır. Bu faydalar, herkeste meydana gelmese bile her on kişiden dördünde görülmektedir. Ülkemizde yöresel olarak bu bitki farklı şekillerde isimlendirilmiştir. Bazı bölgelerde kurt pençesi olarak bilinen kibrit otu bazı bölgelerde de yer yosunu olarak bilinmektedir. Her ne kadar farklı isimlerle bilinse bile bu otun gerçek adı kibrit otudur. Kibrit otu, yetişmeye uygun bir ortam bulduğunda kendiliğinden oluşarak yetişmeye başlamaktadır. Yerini sevmesi durumunda hızla bölgeye yayılarak bölgede yaygınlığını göstermektedir. Bu bitkinin sap kısımları, yine kendi yapraklarıyla örtülür. Küçük küçük ve sık bir şekilde dizilmiş olan yapraklar, kozalak şeklinde meyveler vermektedir. Günümüzde faydalarının kanıtlanmış olması nedeniyle en çok eczacılık sektöründe bu bitki kullanılmaktadır. Bu bitki, sadece insan vücuduna faydaları değil ilaç sanayisinde birçok fayda ile karşımıza çıkar. Özellikle hapların fabrikalarda ve şişelerde birbirlerine yapışmaması için bu bitki kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra hapları nemden korumada da kibrit otu önemli bir yer tutar. Bu nedenle bilimsel olarak da bu bitkiye ihtiyaç duyulur.

Faydaları

Kibrit otu, direk olarak zehirli bir ottur. Bu nedenle bu konuda bilgisiz olan insanların kesinlikle bu otu kullanmamaları gerekmektedir. Özellikle bazı işlemler yapılmadan bu otun faydalarından yararlanmak son derece ciddi zararların ortaya çıkmasına neden olabilir. Doğru işlemler sonrasında kullanılan kibrit otu;
  • İnsanlarda pişik tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle bebeklerde çok sık karşılaşılan pişik sorunlarında bu otu kullanarak olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Fakat daha önceden de belirtmek isterim ki kibrit otu, bu konuda bilgisiz olarak kullanılmamalıdır.
  • İdrar sökücü: Birçok ilaç kullanımı sonucunda sökülen idrar aynı zamanda bu şekilde bitkilerin kullanılması sonucunda da sökülebilmektedir. Mükemmel bir idrar sökücü olarak kullanılabilecek kibrit otu, doğru kullanıldığında oldukça etkili olabilmektedir.
  • Mesane iltihabı: İnsanlarda karşılaşılabilen bu rahatsızlık gerekli önlemlerin alınmaması durumunda çok ciddi problemlere neden olabilir. Bu gibi durumlarda kibrit otu kullanılabilir.
  • Sindirim sistemi: İnsanlarda özellikle bağırsaklarda meydana gelen spazm sorunlarında kibrit otu beklenen etkileri göstermektedir. Herkeste olmasa bile birçok kişide olumlu sonuçlara neden olan bu ot, düzenli olarak kullanıldığında son derece büyük faydalar sağlar.
Bu faydaların yanı sıra insanlarda romatizma rahatsızlıklarında, müdahale edilmediğinde çok ciddi sorunlara neden olabilecek gut rahatsızlıklarında, siroz rahatsızlığında, karaciğer iltihaplarında ve daha birçok rahatsızlık üzerinde önemli etkiler sağlar.

Nasıl kullanılır?

Bu otun kullanımında daha önceden de belirttiğimiz gibi çok daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Bunun için öncelikle bir bardak kadar suyu kaynatarak içerisine bir tatlı kaşlığı küçük küçük hale getirilmiş kibrit otu konulur. Bu şekilde en fazla 10 dakika kadar bekleterek günde iki bardak kadar içilir. Bu dozu aşmamanız sizler için çok daha iyi olacaktır.

Kibrit Otu Yorumları

soru

Şüle

19 Ağustos 2018 Pazar

Çok az yemek yesem de midem de yanma ağrı gibi bazı rahatsızlıklar ortaya çıkıyor. Ayrıca yediğimi sindirme konusunda da büyük sıkıntılar yaşıyorum. Bitkisel ilaçlar kullanırsam daha çabuk geçeceği söylendi. Kibrit otunu kaynatıp düzenli olarak içersem bu sorun gider mi vücuduma her hangi bir zarar verebilir mi ne yapmam gerekli dir

Cevap yaz
cevap

Saner

20 Ağustos 2018 Pazartesi

Kibrit otunu kullanırsanız sindirimi kolaylaştırdığı için midenizi rahatlatır. midenizde yanma şikayetiniz varsa mutlaka bir doktora görünün. Midede yanma ciddi hastalıkların habercisidir çünkü.

cevap

İzzi

20 Ağustos 2018 Pazartesi

Merhaba. Kibrit otunun birçok hastalığa faydalı geldiği söylenmektedir bunların arasında sindirim sisteminin işlevsel olarak çalışmasını sağlar. İnsanlarda özellikle bağırsaklarda meydana gelen spazm sorunlarında kibrit otu beklenen etkileri göstermektedir. Herkeste olmasa bile birçok kişide olumlu sonuçlara neden olan bu ot, düzenli olarak kullanıldığında son derece büyük faydalar sağlar.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kurtboğan Yetiştiği Yerler

Kurtboğan Yetiştiği Yerler

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6