Açlık Otu Faydaları Özellikleri ve Kullanımı
15 Mayıs 2024

Açlık Otu Faydaları Özellikleri ve Kullanımı

Açlık Otu Faydaları: Açlık otu bitkisi köken olarak Afrika merkezli olan ve ülkemizde ise açlık otu, deve gözü ve aşrık otu gibi farklı tanımlarla anılmaktadır. Açlık otu faydaları olarak özellikle zayıflamada bitkisel tedavilerin başında yer almaktadır. Günümüzde birçok kişinin problemleri başında yer alan kilo probleminde kullanılmaktadır. Çalışma şartlarından kaynaklı olarak masa başı olarak ifade edilen işlerde çalışanların veya spor yapmaya zamanları olmayanların bir süre sonra metabolizmalarda tembellikler ve kısa sürede kilo almalara neden olmaktadır. Belirtmek gerekirse kilo vermede en etkili yöntemlerin başında bitkisel yöntemler yer almakla birlikte özellikle açlık otu bitkisel yöntemlerin başında yer almaktadır. Açlık otu direkt olarak müshil özelliğinden dolayı sindirim sistemlerinin çalışmasını hızlandırmakla birlikte kısa sürede kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda açlık otu özellikle Osmanlı hekimlerinin kilo vermede ve mide ile bağırsak hastalıklarında hazırladıkları ilaçların ana ham maddesi açlık otudur. Günümüzde her ne kadar birçok kişi haberdar olmasa da kullanımı oldukça eskiye dayanmakta ve yıllardan beride alternatif tıpta kullanılmaktadır. Genel olarak faydalarını ve kullanırken dikkat etmeniz gerekenleri kısaca açıklayacak olursak

Açlık Otu Faydaları ve Kullanımında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi açlık otu müshil özelliğinden dolayı gün içerisinde fazla kullanılması önerilmez. Kullanmada dikkat etmeniz gereken kullanım sıklığı aralığı 10-12 saat aralığında kullanmalısınız. Yani günde iki defa kullanmalı ve kullanırken de düzeyli bir miktarda kullanmalısınız. Açlık otunu direkt olarak tüketmek yerine çayını hazırlayarak tüketmenizde daha çok fayda sağlayacaktır. Bu şekilde böbrek rahatsızlıklarına da fayda sağlayacaktır. Küçük demlik içeriğinde kaynamış suyun içeriğine bir deste kadar açlık otunu demleyerek çay şeklinde tüketmeniz daha faydalı olacaktır. Genel anlamda faydalarını açıklayacak olursak;
 • Vücutta bulunan yağları özellikle belirttiğimiz gibi çayını hazırlayarak tüketmenizde direkt olarak karın kısmında bulunan yağları yakmakla birlikte kilo problemini ortadan kaldırmaktadır. En çok fayda sağladığı saat dilimi ise gece uyumadan önce sıcak iken içilerek tüketmenizle birlikte faydasına kısa sürede şahitlik yapacaksınız.
 • Böbrek rahatsızlıkların birçoğunda özellikle böbrek kumu ve taş olanlarda kullanımında fayda sağlayacaktır. Nitekim ileri yaşlarda gerçekleşen idrar rahatsızlıklarında da oldukça fayda sağlamaktadır.
 • Bağırsak rahatsızlıklarında aynı şekilde oldukça faydalıdır. Özellikle bağırsak tembelliği olarak bilinen ve kabızlıklarda oldukça etkilidir ve direkt olarak müshil özelliğinden dolayı rahatlamanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda bağırsaklarda parazitler gibi rahatsızlıklarda kullanımında fayda sağlayacaktır.
 • Açlık otu bir diğer önemli faydası ise tansiyon rahatsızlıklarında sağladığı faydadır. Özellikle tansiyon yükselmelerinde ve hiper tansiyon hastalarında oldukça etkili ve düzenli kullanımında tansiyon değerlerini dengede tutmaktadır.
 • Daha önce de belirttiğimiz gibi gece uyumadan önce kullanımı ile vermiş olduğu tokluk hissinden dolayı gece yemek yeme alışkanlıkları olanlarda fayda sağlamakta ve asla gece yemek yeme isteği oluşmamasından dolayı kilo vermek isteyenlerde en etkili bitkidir.

Açlık Otu Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6