Sinir Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sinir Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sinir otu, doğada bulunan mükemmel bitkilerden biridir. Çünkü sinir otu yıllarca insanlarda çok büyük etkiler göstererek tıbbın gelişmemiş olduğu zamanlarda insanların kurtarıcısı olmuştur. Bu şifalı bitki genç-yaşlı herkeste çok büyük faydalar göstererek, insanların birçok hastalıklardan korunmasını ya da şifa kazanmasını sağlamıştır. Günümüzde ise tıbbın gelişmesine bağlı olarak kullanımı oldukça azalmış olan bu bitkinin henüz köylerde kullanımı yaygındır. Bu bitkiyi kullanan insanların hepsi olmasa bile birçoğu çok büyük etkiler görerek sinir otunu, kullanmaya devam etmişlerdir. Sizlerde birazdan sayacağımız problemler için tıbbi müdahalelerin yanı sıra doktorunuzun bilgisi dahilinde bu gibi durumlardan kurtulmak için alternatif olarak sinir otu kullanabilirsiniz. Sinir otunun en güzel özelliği de dünyada birçok ülkede rahatlıkla yetişen bir bitki olmasıdır. Birçok iklime ayak uyduran bu bitki sürekli don olayının olmadığı her ülkede yetişir. Bu nedenle sinir otuna ülkemizde de çok fazla rastlayabilirsiniz. Fakat şehirleşmenin yaygın olduğu bölgelerde bu bitkiyi aktarlarda ya da bitkisel satış noktalarında bulmanız biraz zordur. Çünkü eski zamanlardan bugüne kadar bitkinin faydaları tıbbi olarak da karşılandığı için kullanımı azalmış ve buna bağlı olarak satışı da azalmıştır. Fakat bazı aktarlarda hala kurutulmuşu satıldığı için bu ottan bulabilirsiniz. Bu bitki fiziki olarak yaklaşık olarak 40 cm'ye kadar ulaşabilen bir bitkidir. Bu nedenle uzun bir ot olduğu söylenemez.

Yan etkiler

Sinir otunun kullanımında bazı kurallar vardır. Bu kurallara uyulmadığında kişilerde çok büyük sorunlar meydana gelebilir. Özellikle tıbbi ilaçlarla birlikte bu bitkiden elde edilen ürünlerin kesinlikle kullanılmaması gerekir. Çünkü bu bitki içerisinde bulunan maddeler ile ilaç içerisinde bulunan benzer maddelerin birleşimi ile kişilerde çok daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Bunun için eğer sürekli ilaç kullanıyorsanız bu bitkiyi kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza görünmeniz gerekir. Bu durumun yanı sıra her bitkide olduğu gibi hamile insanların ve çocukların bu çaydan uzak durması şarttır. Bu kişilerde çok büyük yan etkiler meydana gelebilir.

Sinir otu içerisinde çok yüksek miktarda acı madde bulunur. Bu durum nedeni ile sinir otunun faydalarından yararlanmak amacı ile kullanırken, biraz acı bir tat alabilirsiniz. Eğer acı olması nedeni ile bu bitkiyi tüketemez iseniz bal ya da şeker gibi tatlandırıcılar ile tatlandırabilirsiniz. Özellikle bu bitki içerisinde bulunan silisik asit, allantoin maddeleri bu bitkinin acı olmasındaki en büyük etkendir. Bu durumların yanı sıra sinir otu içerisinde çok fazla vitamin bulunur. Zaten bu otun faydaları da buradan gelmektedir. Sizlerde sinir otu kullanarak bu vitaminleri vücudunuza kazandırabilirsiniz. Daha çok insan vücudunun ihtiyacı olan A vitamini, C vitamini ve K vitamini çok büyük etkiler yapar.

Faydaları
 • Tıbbi olarak yapılan araştırmalara göre sinir otu, insanlarda vücutta oluşan bakterileri gösterdiği antibiyotik etkisi ile ortadan kaldırmaktadır.
 • İnsanlarda sık sık görülen ve özellikle de sporcularda ortaya çıkan kramp sorunlarında bu bitki çok büyük bir etki gösterir.
 • Direk olarak guatr görülen bölgeye uygulanan sinir otu, bazı insanlarda guatr sorununa da iyi gelmiştir. Sizlerde bunun için bu bitkiyi deneyebilirsiniz.
 • İdrar yolu enfeksiyonu görülen yetişkinlerde, özellikle de bayanlarda çok büyük etkiler yapmaktadır.
 • Böbrek taşları ile karaciğer sağlığında da çok muhteşem etkileri bulunur.
 • Muhteşem bir ateş düşürücüdür. Birçok kişide meydana gelen yüksek ateş sorunlarından etkili olur.
 • Gargara olarak suyunun kullanılması ile sizlerde bu bitki ile diş eti iltihaplarına çözüm bulabilirsiniz.

Sinir Otu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Koyun Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Koyun Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Adam Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Adam Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Pıtrak Otu Kullanımı Faydaları ve Zararları

Pıtrak Otu Kullanımı Faydaları ve Zararları

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6