Zehirli Otlar Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Zehirli Otlar Türleri ve Özellikleri

Zehirli otlar, eski zamanlardaki kadar çok olmasa bile günümüzde de insanların hayatındaki bitkilerdendir. Birçok farklı şifa kaynağı olan bu bitkiler eski zamanlardan günümüze kadar birçok mükemmel şifaları ile insanların hayatını kurtarmıştır. Bu zehirli otlar her ne kadar şifa kaynağı olsa bile bazı insanlarda gerek doz aşımı yapıldığında gerek yanlık kullanıldığında gerekse kişinin vücudunun bu bitkiyi kabullenememesine bağlı olarak birçok olumsuzluk meydana gelmiştir. Bu gibi bitkilerin kullanımı kesinlikle bilgili ve tecrübeli insanlar kontrolü altında yapılmalıdır. Aksi durumlarda kişi bu bitkiden fayda beklerken sonuç olarak zarar görebilir. Aslında her zehirli ot şifalı değildir. Bu nedenle hiçbir zaman bilinmeyen otların tüketilmemesi ya da çay olarak içilmemesi gerekir. Sizlerde zehirli otlar hakkında genel bir araştırma yapmadan kesinlikle bu otlara yaklaşmayın bile. Günümüze insanların etkin bir şekilde kullandığı birçok zehirli ot bulunur. Bu otların genellikle bu konular hakkında bilgili kişiler tarafından kullandırılması nedeni ile çok yaygın bir zehirlenme durumu ile karşılaşılmaz. Fakat bazı insanların kimi zaman bilmemeleri nedeni ile kimi zamanda en küçük hataları nedeni ile zehirlendiği biliniyor. Zehirli otlardan elde edilen çaylar hiçbir şekilde çocuklarda ya da yaşlı insanlarda kullanılmaz. Çünkü bu otlar, bağışıklık sistemi oldukça zayıf olan bu insanlarda çok büyük problemlere neden olacaktır. Bu nedenle zehirli otları hangisi olursa olsun çocuklarınızdan uzak tutun. Şimdi zehirli otları, daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Hint yağı bitkisi: İnsanlar bu bitki sayesinde insanlar birçok sorununu çözse bile bu bitkinin içerisinde yüksek oranda risin adlı bir toksin madde bulunmaktadır. Bu bitkinin üzerinde bulunan tek bir tohum bile bir insanın yavaş yavaş acı çekerek ölmesine neden olmaktadır. Eğer hint yağını hazır olarak alırsanız, risin adındaki toksin madde fabrikalarda daha da yoğunlaştırılmış bir şekilde karşınıza çıkacaktır. Bu nedenle biraz daha dikkatli olmalısınız.

Güzel avrat otu: Net bir tarih bilinmese bile bu otun 16 Yy.'dan beri kullanıldığı yapılan araştırmalar ile ortaya çıkarılmıştır. Bitkisel olarak yapılan işlemler ile bu ottan göz damlaları yapılmaktaydı. Zehirli otlar arasında çok büyük bir yeri vardır. Bu göz damlaları insanlarda özellikle de kadınlarda göz bebeklerini büyütmek amacı ile kullanılırdı. Bu ot günümüzde de sağlık açısından kullanılır. Fakat üzerindeki meyveler ve bitkinin öz suyu içerisinde bulunan zehirli maddeler çok hızlı etkiler ile kişileri zehirleyebilir.

Kurtboğan bitkisi: Bazı yörelerde boğan otu, bazılarında kaplanboğan olarak bilinen bu bitki Kuzey yarım kürede dağlık alanlarda çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Eski zamanlarda bu bitkiden elde edilen zehir ile okların ucuna takılarak avlanmalarda kullanılırdı. Tüketilmesi durumunda kişilerde öncelikle midede yanma ve ağrı olarak etkisini göstererek yaklaşık 5 saat içerisinde bir insanı öldürebilir.

Su baldıranı: Çok masum bir ot görünüşü vardır. Fakat bu ot zehirli olduğu için insanlar için ve hayvanlar için son derece zararlıdır. İçerisinde bulunan zehir miktarı oldukça fazladır. Bu nedenle oldukça tehlikeli bir bitki olduğu söylenebilir. Öncelikle nöbetlerle belirti gösteren bu bitki kişide karın ağrısı, kusma, titreme gibi sorunlara neden olur.

Kargabüken bitkisi: Ana vatanı Hindistan olan bu bitkinin diğer ismi baykuş gözü ya da karga gözü olarak bilinir İçerisinde çok büyük bir miktarda toksin madde bulunur. Bu toksinlerden 30 mg alındıktan sonra kişilerde omurga kasılmalarına neden olur. Zehirli otlar arasında bu bitki birçok ilaç içerisinde kullanılır.

Melek boruları: Görünüş olarak çok güzel bitkidir. Fakat bir o kadar da tehlikelidir. Beyaz, sarı, turuncu, pembe renkleri bulunur. Zehir seviyesi ise bitkiden bitkiye farklılıklar gösterdiği için net bir şey söylenemez. Ama genel olarak zehirli bir bitki türüdür.

Zehirli Otlar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Damar Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Damar Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Adem Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Adem Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Tarhun Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tarhun Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?