Canavar Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Canavar Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Canavar Otu, Çok eski yıllardan beri verem hastalığına derman olmuş şifalı bir bitkidir. Canavar otuna halk arasında verem otu da denilir. Çünkü çiftçinin ürünü için zararlı bir ottur. Canavar otu çok yıllık bir bitki olup çoğunlukla ormanların seyrek olduğu yerlerde kümeler halinde bir arada yetişmektedir. Canavar otu ballıbabagillerin bir alt grubu olan teucriumgillerinden olan canavar otu takriben 300 türü mevcuttur. Yaprakları 3-7 cm uzunluğunda 2-5 cm eninde, yumurta şeklinde, kısa saplı, kenarları kertikli, üzeri pörtüklü, koyu yeşil ya da grimsi yeşil renkli, karşılıklı bir sonraki ile çapraz şekilde yetişen bir bitkidir. Çiçeklerinin kupa yaprakları miğfer biçiminde, taç yapraklarının adaçayından farklı olarak üst dudak bulunmaz. Yani canavar otu tek dudaklı olup bu da dile benzer ve zerve yeşilimsi sarı renktedir. Döllenme tozlukları esnasında kahverengimsi kızıl renktedir.

Canavar otu: Dünya üzerinde canavar otu kadar toprakta uzun yıllar can­lı kalabilme niteliğine sahip, binlerce tohum üretebilen ve bitkisel üretimde önemli verim kayıplarına yol açan çok az yabancı ot türü vardır. Canavar otunun yüzden fazla türü bulunmasına rağmen bunlardan yalnızca birkaçı ekonomik öneme haizdir. Konukçu olarak ise çoğunlukla lahana, ayçiçeği, domates, tütün, baklagiller, havuç, patates, patlıcan, biber, karpuz, kavun gibi kültür bitkilerini seçer. Gerçek olmayan köklerini, konukçu bitki köklerine sokarak beslenmesini buradan sağlar. Tohumların toprakta canlı kalma süresi 2-12 yıldır. Tohumları toprakta uygun şartlarda ve kendileri için uygun konukçu bitkisinden salgılanan uyarıcı salgılara rastladıkça çimlenerek, toprak altında konukçunun köküne enfekte eder ve onun iletim demetlerine emeçlerini salarak beslenme ve gelişmeyi sağlar.

Canavar otu, Avrupa ve Asya'nın batısında yaygın olarak yetişmektedir. Çoğunlukla nemli orman, mera ve çimenliklerle su kenarlarında kendiliğinden yetişir.

Canavar otu faydaları nelerdir?
 • Ödem söktürücü ve şişkinlik giderici olarak faydalıdır.
 • Antibakteriyel yani mikrop öldürücü etkisi vardır.
 • Grip, öksürük, bronşit, bronşiyal astım, astım, lenf şişmesi ve ağrıları, lenf damarlarının ağrı ve tıkanmasına karşı kullanılır.
 • Homeopatide başta verem hastalıklarına özellikle de akciğer, lenf bezi, beze, kemik, eklem, hüye (Haya) ve cinsel organlardaki vereme karşı kullanılır.
 • Kanser türleri arasında lenf kanseri, akciğer kanseri, cilt kanseri için faydalı bir bitkidir.
 • Terletici, damarları büzücü ve romatizmayı önleyicidir.
 • Halk arasında; öksürük, bronşit, grip, üşütme, şişkinlik, iştahsızlık, romatizma ve guta karşı kullanılır.
Canavar otu kullanımı: Canavar otu çayı yapılarak içilir. Yara ve çıbanlara karşı lapası yapılarak sarılır. Canavar otu çayı şu şekilde hazırlanır: İki kahve kaşığı ince kıyılmış, kurutulmuş canavar otu demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir.

Canavar otu zararları: Canavar otunun bilinen bir yan tesiri veya zararı yoktur. Ancak mutlaka uygun biçimde bilerek kullanmak gereklidir.

Canavar Otu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Limon Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sabun Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sabun Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Melek Otu Türleri ve Özellikleri

Melek Otu Türleri ve Özellikleri

Su Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Su Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Geven Otu Türleri ve Özellikleri

Geven Otu Türleri ve Özellikleri

Ciğer Otu Türleri ve Özellikleri

Ciğer Otu Türleri ve Özellikleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6