Deve Dikeni Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Deve Dikeni Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Deve Dikeni Otu, papatyagiller ailesinden olup, karaciğer rahatsızlıklarında etkili bir şekilde kullanılan bir bitkidir. Yetişirken hiçbir zahmeti olmayıp, yol kenarlarında bile kolayca büyüyen bu bitkinin faydaları ise oldukça çoktur. Ülkemizde deve kengeli, meryemana dikeni, akkız, eşşek dikeni, gengel gibi çeşitli isimlerle de bilinir. Bu mucizevi bitki şifalı olduğu kadar aynı zamanda da lezzetli bir bitkidir. Çeşitli yörelerde yemeği de yapılır. Kökü, gövdesi, yaprakları kullanılarak yapılan yemekleri de çok lezzetli olur. Boyu 1 metreye adar uzayabilen bu bitkinin çiçekleri mor, pembe, kırmızı renkte açar. En çok bahar aylarında ortaya çıkar.

Deve Dikeni Otu Faydaları Nelerdir?

Deve dikeni tohumları, uzun yıllardır karaciğer rahatsızlıkları ile ilgili kullanılan bir bitkidir. Bu Bitki ile araştırmalar 1958'de başlamıştır. Deve dikeni otunun toprak üstü bölümlerinin iştah açıcı, idrar söktürücü, ateş düşürücü, romatizma ağrılarını azaltıcı etkisi vardır. Deve dikeni otunun meyveleri karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Vücudu zararlı ve zehirli maddelerden arındırıcı, karaciğer hücrelerinin rejenerasyonu konusunda etkili aynı zamanda da anti depresif özelliklere sahiptir. Hepatit, sarılık ve aşırı alkol tüketiminden oluşan siroz gibi hastalıklara deve dikeni tohumu çayı etkilidir. Ayrıca migrene karşı ve prostat kanserine karşı koruyucudur.

Deve Dikeni Otu Kullanımı

Havanda hafifçe ezilmiş bir tatlı kaşığı dolusu deve dikeni tohumu, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suda haşlanır. Daha sonra üstü kapalı olarak 10-15 dakika demlendirilir ve sonra süzülür. Günde 3 bardak, sabah aç karnına, öğlen yemeğinden yarım saat önce ve yatmadan yarım saat önce içilerek tüketilmelidir. Her gün taze olarak hazırlanmalı ve kalan çay dökülüp ertesi gün kullanılmamalıdır. Deve dikeni otunun hapları da vardır.

Deve Dikeni Otu Zararları Nelerdir?

Deve dikeni otunun bilinen bir zararı yoktur ancak fazla kullanımı sonucu ishale neden olabilir. Aynı zamanda iştah açıcı özelliği sebebiyle kilo kontrolü yapanların dikkatli tüketmesinde yarar vardır.

Deve Dikeni Otu Yorumları

soru

İsfid

28 Nisan 2024 Pazar

Merhaba. Özellikle yaşadığım coğrafya itibariyle deve dikeni otunun fazla olduğunu görüyorum ama çevreden duyduğum söylentilerin özellikle iç hastalıklara karşı çok etkili olduğu kanaatine varılıyor. Deve dikeni otu ile ilgili olarak bize tam bilgi verebilir misiniz ve ne tür faydaları vardır?

Cevap yaz
cevap

Tün

28 Nisan 2024 Pazar

Merhaba deve dikeni otunun en çok karaciğer hastalıklarında faydalı olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra idrar sökücü, ateş düşürücü ve romatizma hastalıklarına da faydası vardır. Anti depresif özellliğiylede bilinen deve dikeni otunun çayını siroz, hepatit, sarılık hastalıklarının şifasında da kullanabilirsiniz. Migren ağrıları ve prostat kanseri içinde oldukça faydalıdır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ağrı Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ağrı Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diken Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diken Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kına Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kına Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dil Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dil Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zayıflama Otları Türleri ve Özellikleri

Zayıflama Otları Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6