Oğul Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Oğul Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Oğul otu; daha çok Akdeniz ülkelerinde, bahçe ve park düzenlemelerinde süs bitkisi olarak kullanılan, şifa deposu olan bir bitkidir. Akdeniz iklimini çok seven bu bitkinin bur diğer adı da melisa otu olarak geçmektedir. Dünya geneline bakıldığında, İspanya, Doğu Avrupa ülkelerinde de dikimi yapılmaktadır. Alternatif tedavide çok yaygın olarak kullanılan bitki en çok, Almanya, Fransa, Bulgaristan ve Romanya'da ilaç olarak kullanılır. Ülkemizde Ege ve Akdeniz'de çok yetişen bitki, 4-5 metre boyunda, beyaz ve soluk sarı renginde çiçek açar. Yaprakları ise yumuşak tüylü, kenarları dişli ve incedir. En tepesindeki yaprakları ve çiçekleri kurutularak ve yağı çıkartılarak kullanılır. Oğul otunun yaprakları ise çiçek açmadan önce toplanması gerekir. Çünkü çiçekleri açılmadan önce, yapraklarında limon kokusu vardır. Kokusu olmayan yapraklar, tedavi amaçlı kullanılmaz.

Ülkemizde, halk arasında, limon otu, melisa otu diye adlandırılan oğul otunun, insan sağlığına ve bazı hastalıklara çok iyi geldiği bilinmektedir. Stres, yorgunluktan tutun, mide rahatsızlıklarına kadar pek çok sorunlara çare konumundadır. Bunun yanında kokusundan dolayı kozmetik alanında ve gıda sektöründe de kullanılır.

Oğul otunun faydaları ise özellikle kalp, beyin ve sindirim sistemine faydası oldukça etkilidir. Hazmı kolaylaştırır, bağırsak gazı gidermede iyi gelmektedir. Çok terlemeyi önler. Rahatlatıcı özelliği ile depresyon, sinir bozukluğu, kulak çınlaması, uyku düzensizliği, baygınlık, yorgunluk ve halsizlik gibi sıkıntılara iyi gelmektedir. Yaraları iyileşme süresini kısaltır ve mikrop kapmasını önler. Hafızayı güçlendiren etkisi ile özellikle öğrencilerin imdadına yetişir.

Oğul otunun, cilt ve saç bakımından da faydası çoktur. Yıpranmış, yağlı, cansız ve güçsüz kalan saçları canlandırır ve uzun süreli bakım sağlar. Aynı şekilde aşırı yağlı ciltlerin de yağ dengesini koruyarak hem yağdan etkilenmesini hem de cildin kurumasını önler.

Oğul otunun kullanım yolları ise şu şekildedir
 • Yapraklarından bir demet kaynatılıp, suyu bedene sürülürse, ağır kokuyu keser.
 • Yaprakları ezilerek elde edilen macundan, böcek ısırıklarına sürülürse, hemen iyileşme görülür.
 • Özellikle bayanlarda, baş ağrısı, migren, romatizma, ağrılarına, adet dönemi sancılarına oğul otu çayı çok iyi gelir. Oğul otu çayı, 2 bardak kaynar suya, çiçeklerinin tepe kısımlarından 1 çay kaşığı koyulur ve 15 dakika bekletilip, günde 3 kez, 1 çay kaşığı içilmesi tavsiye edilir.
 • 2.5 litrelik bir şişeye, 50 gram çekilmiş ceviz, 200 gram kişniş, 5 gram tarçın, 3 gram tane karanfil ve oğul otunun çiçeklerinin tepe kısmından bir tutam koyulup, ağzı iyice kapatılır. Bu şekilde her gün 1 defa çalkalayarak, 1 hafta bekletilir. Daha sonra temiz ince bir tülbentle süzülür. Süzülen suya 300 gram arı su ilave edilip, 1 gün daha bekletilir. Bu şifalı su, romatizma ağrılarına, hazımsızlık çekenlere oldukça çok etkilidir. Gerektiği zamanlarda 1 tatlı kaşığı içilmesi gerekir. Bunun dışında, yaralara da çok iyi gelir.
 • Zona hastalığının tedavisinde oğul otu yağı etkilidir. 4-5 damla oğul otu yağı ile 2 çay kaşığı zeytinyağı karıştırılır ve sonrasında ağrı olan bölgelere masaj yaparak sürülür.
 • Oğul otunun cilde kullanılması ise 2 bardak kaynar suya, bir avuç kadar oğul otu tomurcuk ya da yaprağı koyulup, yüz su buharına tutulur. Bu işlemden sonra, oğul otundan yapılan yüz toniği sürülür. Yüz toniği elde etmek için, 1 büyük su bardağı kaynar suya, 1 yemek kaşığı oğul otu koyulur. 10 kaynatılır ve ocaktan alındıktan sonra, 15 dakika bekletilip, suyu yüze sürülür. Bu su buharı ve yüz toniği, her cilde uygun olup, yaşlanmayı geciktirir, ince olan kırışıklıklara etki eder.
 • Mide ve safra kesesi rahatsızlıklarına etki etmesi için de 2 çay kaşığı oğul otu, nane, papatya karıştırılır ve 2 bardak kaynar suya atılıp, 10 dakika demlenmesi beklenir. Günde 2 defa, yemeklerden önce, 1 çay bardağı içilmesi önerilir. Bu şekilde mide yanması, ülser, gastrit gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

Oğul Otu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Çakşır Otu Türleri ve Özellikleri

Çakşır Otu Türleri ve Özellikleri

Güncel

Hayıt Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hayıt Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yılan Bıçağı otu

Yılan Bıçağı otu

Ardıç Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ardıç Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Geven Otu Türleri ve Özellikleri

Geven Otu Türleri ve Özellikleri

Zayıflama Otları Türleri ve Özellikleri

Zayıflama Otları Türleri ve Özellikleri

Hardal Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hardal Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yedi Damar Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yedi Damar Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6