Melisa Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Melisa Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Melisa Otu, oğul otu olarak da bilinen ot, soğuk hava koşullarına bağlı gelişen birçok hastalığın tedavisi için alternatif olarak kullanılmaktadır. Üst solunum yolu hastalıklarına karşı vücut direncini arttırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu tür hastalıklara karşı önlem almak amacıyla da kullanılabilen bir ot türüdür. Melisanın bu etkilerinden yararlanmak için çay olarak hazırlanıp tüketilmelidir. Fakat her şeyde olduğu gibi bitki ve bitki çayı kullanımlarında da bazı yan etkilere yol açabilir. Kullanılan bitki ne amaçla kullanılırsa kullanılsın olumlu bir şekilde yararlanmak için ölçülü ve bilinçli kullanmaya dikkat edilmelidir. Ayrıca kür olarak ayarlanıp bir süre kullanıldıktan sonra ara verilmelidir.

Melisa otu tıpkı limon gibi ekşi bir tada sahiptir. Geniş bir yelpazede kullanılan ot, sakinleştirici, rahatlatıcı, spazm giderici ve gaz önleyici etkiye sahiptir. Ayrıca vücudu bakteri, enfeksiyon ve virüslere karşı da koruyucu etkisi bulunmaktadır. Bu etkisi ile bağışıklık sistemini koruyarak birçok hastalığa karşı koruma altına alır. Uyku problemi ve migren ağrıları içinde faydalı olan ot, psikolojik nedenlerden dolayı oluşabilecek birçok sağlık sorununa karşı da kullanılabilir. Melisa otunun faydalarını kısaca özetlemek gerekirse;

Melisa Otunun Faydaları Nelerdir?
 • Melisa otu, stres ile mücadele edebilmek için kullanılabilecek mükemmel bir ottur. Çay olarak içilebilir. Vücudu rahatlatarak, dinçlik verir. Kalp rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Ayrıca sinir sistemi ve üreme sistemi sağlığı için de faydalıdır. Vücudu güçlendirerek, kronik olarak gelişen yorgunluk, halsizlik gibi problemlere karşı da iyi gelir.
 • Kalp spazmına karşı da iyi gelir. Kalp ile alakalı olarak gelişen problemlere karşı da melisa çayı düzenli aralıklar ile içilebilir. Ancak bu tür rahatsızlıklara karşı kullanıldığında mutlaka doktora danışılmalıdır.
 • Ciltte meydana gelen açık yaraların iyileşme sürecini kısaltıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Erken yaşlarda meydana gelen göz tansiyonuna karşı kullanılabilir.
 • Ter atıcı ve ateş düşürücü etkisi bulunmaktadır.
 • İleri yaşlarda meydana gelebilecek Alzheimer hastalığına karşı fayda sağlar.
 • Mantar, egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarına karşı kullanılabilir.
 • İdrar yolu enfeksiyonunda tıbbi tedaviye destek amaçlı kullanılabilir.
Melisa Otunun Zararları Nelerdir?

Birçok bitki gibi melisa otu da sağlık adına hizmet veren bitkilerden biridir. Fakat diğer bitkilerde olduğu gibi melisa otu da aşırı ve bilinçsiz kullanıldığında bazı yan etkilere yol açabilir. Uyku ve kaygı problemi için tedavi gören ve sürekli ilaç kullanan kişiler için melisa otu uygun bir ot değildir. Kullanılan ilaçlar ile etkileşime girerek ciddi yan etkilere yol açabilir. Tiroit ile alakalı ilaç kullanan kişilerin de kullanmaması gereken bir bitkidir. Karaciğer ve on iki bağırsak ülseri bulunanlar da tüketimden kaçınmalıdır. Hamilelik ve emzirme döneminde güvenirliği hakkında yeterli araştırma bulunmadığı için bu dönemlerde tüketimden kaçınılmalıdır. Çocuklar içinde uygun bir bitki değildir.

Melisa Otu Nasıl Kullanılır?

Melisa otunun faydalarından yararlanmanın en güzel yolu çay şeklinde hazırlayarak tüketmektir. 500 ml su kaynatılır ve ocaktan alınarak üzerine 1,5 şeker kaşığı melisa eklenir. Yaklaşık 10 dakika kadar demlendikten sonra içilebilir. 2 gün kadar buzdolabında muhafaza edilebilme özelliğine sahiptir.

Melisa Otu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Cibes Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Cibes Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Ot Türleri ve Özellikleri

Ot Türleri ve Özellikleri

Güncel

Oğul Otu Faydaları Özellikleri ve Kullanımı

Oğul Otu Faydaları Özellikleri ve Kullanımı

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6