Tere Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tere Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tere otu, bilindiği gibi günümüzde insanların lezzeti nedeni ile yemeklere tat vermesi amacı ile tükettikleri otlardan biridir. Günümüzde çok yaygın olarak tüketilen bu otun, acımsı bir tadı olsa bile özellikle limon sıkılarak tüketildiğinde birçok kişinin gönlünü kazanmaktadır. Tere otu, genellikle sağlık amacı ile değil lezzeti nedeni ile tüketilen bir bitkidir. Üstelik yetiştirilmesinin son derece kolay olması, bu otun çok kolay bulunabilmesini sağlamıştır. Tere otu yerini sevdiği zaman iki sene kendiliğinden oluşan bir bitkidir. Bu nedenle bu otu yetiştiren insanlar bu otu iki senede bir dikerler ve her sene hasat ederler. Günümüzde mevsimi geldiğinde her pazarda, yeşillikler arasında bulabileceğiniz bu mükemmel bitki ile sizlerde hem lezzet hem de şifa alabilirsiniz. Tere otu, serin iklimleri seven bir bitki türü olduğu için son bahar ve ilk bahar aylarında çok büyük bir gelişim gösterir. Bu nedenle tere otunun çok büyük bakımlar gerektirmeden yetişebilen bir bitki olduğu söylenebilir. Böylesine kolay yetişmesinin yanı sıra insanlar tarafından çok sevilmesi nedeni ile ülkemizde yetiştiriciliği çok yaygın bir şekilde yapılır. Sizlerde isterseniz tere otunu bahçenize ya da saksılara tohum olarak dikebilirsiniz. İlk bahar aylarında tere tohumlarını dikerek ara ara sulamaz yaklaşık iki ya da üç ay sonra bu bitkiyi yiyeceğinizi gösterir. Sizlerde bu bitkiyi şifa kazanmak amacı ile tüketecekseniz küçükte olsa işlemlerden geçirerek çay yapın. Tere otunu direk olarak tüketerek de birçok fayda alabilirsiniz.

Tere otunun direk olarak yaprakları tüketilmektedir. Özellikle insanlar bu otu, yaptıkları salata içerisine yeşillik olarak kullansa bile bazı insanlar da tere otunu, tabaklara dekor vermek amacı ile kullanmaktadır. Bu şekilde kullanılan tere otu, aynı zamanda insanlara şifa dağıtır. Tere otunun en büyük özelliklerinden biri de yaklaşık 1 hafta kadar bir süre ölmeden kapalı kaplar içerisinde kalmasıdır. Tabi ki serin bir ortam şarttır. Hatta cam kaplarda su içerisine konularak tere otu daha uzun süre canlı olarak saklanabilir. Bu bitkiyi sağlık açısından önemli tutan en büyük özelliği de tabi ki içeriğinde bulunan vitamin ve minerallerdir. Bu vitamin ve mineraller tere otunun tüketilmesi ile direk olarak insanların vücuduna girerek birçok sorunu ortadan kaldırır. Üstelik bu bitki birçok insanda herhangi bir yan etki yapmadan olumlu sonuçlara neden olur. Tere otunun faydalarının çok fazla olması nedeni ile bu otu hamile insanlar bile aşırıya kaçmadan tüketebilir. Doğal bir ilaç niteliği taşıdığı için tıbbi olarak bile doktorlar bazen hastalarına bu otu önerirler. Tere otu içerisinde çok yüksek oranda C vitamini, E vitamini ve A vitamini bulunur. Bu vitaminler ile sizlerde başta bağışıklık sistemi olmak üzere çok büyük etkiler görebilirsiniz. İnsanlar sadece bu otun yapraklarından değil aynı zamanda tohumlarından da yararlanırlar. Sizlerde bu faydalarından yararlanmak için tohumlarından çay yaparak vücudunuza yüksek oranda protein ve folat alabilirsiniz.

Tere otunun sağlık üzerinde etkileri nelerdir?
  • Tere otu, lezzetinin yanı sıra insanlarda kadınsal hastalıklarda alternatif bir ilaç niteliği taşır. Sizlerde doktorunuzu bilgisi dahilinde bu gibi kadınsan hastalıklarda tıbbi ilaçların yanı sıra düzenli olarak tere otu tüketerek birçok kadın hastalığının belirtisini azaltabilirsiniz.
  • Sindirim sistemi üzerinde tere otu, iştah açıcı özellik göstererek yemeklerde tükettiğiniz zaman çok büyük bir iştah kazandırır. Bu durum özellikle yemek yemeyen çocukların yemek yiyebilmeleri için gerekli olan bir durumdur. Çocuklarınıza yemeklerden önce tere otu yedirerek iştah açıcı özelliğinden sizlerde faydalanabilirsiniz.
  • Bazı insanlarında bol bol çiğnenerek yenildiğinde çok büyük bir etki göstererek kişilerdeki nefes darlığı sorunlarını azaltır. Bu etkisi ile birçok nefes darlığı sorunlarını tıbbi ilaç kullanmadan çok daha doğal bir şekilde atlatmıştır. Tabi ki bu bitki herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir.

Tere Otu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Hasır Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hasır Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Biberiye Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Biberiye Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yılan Bıçağı otu

Yılan Bıçağı otu

Ot Türleri ve Özellikleri

Ot Türleri ve Özellikleri

Kuzu Kulağı Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuzu Kulağı Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tarhana Otu Türleri ve Özellikleri

Tarhana Otu Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6