Limon Melisa Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Limon Melisa Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon Melisa Otu, Latince ismi ‘Melisa Officinalis' olan Melisa, nane ailesinden olup. Melisa adı, Yunanca ‘arı' sözcüğünden gelir. Anavatanı Güney Afrika ve Akdeniz bölgesidir. Ülkemizde yabani olarak hemen hemen tüm yörelerde yetişir. Dört mevsim yeşilliğiyle bilinir. Limon kokulu, çok yıllık otsu bir bitki türüdür. Yaz aylarının sonu güz aylarının başına doğru minik beyaz çiçekler açar. İnsana, hafiflik ve rahatlama hissi veren çok güzel bir kokuya sahiptir. Halk arasında mavi balsam, nane balsamı, bal bitkisi, tatlı balsam, acem otu limon otu ve oğul otu olarak da tanındır. Eski zamanlarda insanlar bu güzel kokulu bitkiyi tütsü olarak tüketmişlerdir. Tütsünün limonsu kokusunun insanı fenalıklardan, kem gözlerden uzak tuttuğu söylenmektedir.

Limon Melisa otuFaydaları

Avrupa kıtasındaki namını Ortaçağ'da kazanmıştır. Romalılar zamanında Plinius, Eski Yunan zamanında Dioscorides, 1500'lü senelerde Avustralyalı Paracelsus ve 1600'lü senelerde İngiltereli John Gerald tarafından türlü hastalıkların iyileşmesinde bitkisel bir ilaç olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise yoğun iş hızının yarattığı strese, yorgunluğa ve baş ağrılarına çok iyi geldiğine inanıldığından Melisa otu halk arasında büyük bir üne sahiptir. Melisa otundan; melisa çayı, melisa tentürü, melisa yağı, melisa ekstraktı, melisa şampuanı, sabunu, melisa losyonu ve kolonyası esansları da üretilmektedir. Ayrıca muhteviyatındaki mineraller ve vitaminler, uçucu yağların zenginliğiyle çok çeşitli ilaçların içeriğine girmiştir. Halk arasında melisa çayı içmenin mide ağrılarına, terlemeye, depresyona, gaz sancılarına, uykusuzluğa, ateş düşürmeye, stresi azaltmaya, iyi geldiği tespit edilmiştir. İçeriğinde zengin bileşimler barındıran bitkinin antiseptik özelliği nedeniyle halk arasında ev temizliğinde kullanımı oldukça yaygındır. Uygun koşullarda kurutulan melisa, ağzı kapalı cam bir kavanozda, serin ve kuru bir ortamda bekletildiğinde ömrü 1 yıldır. Melisa otu nane familyasındandır ve genellikle sakinleştirici tesiriyle bilinir. Özellikle stres ve uyku düzeni sağlamak kaygıyı önlemek, iştah açmak için kullanılan melisa otu çayı Orta Çağ, hatta daha eski dönemlere kadar giden bir tarihe sahip. İlk kullanımının böcek ısırıklarına karşı olduğu bilenmektedir.

Limon Melisa otu çayı nasıl yapılır?

Yabani olarak güney Avrupa ve Akdeniz'e sınırı olan memleketlerde olan melisa limona benzeyen bir kokuya sahiptir bitkisi, oğulotu ve tatlı balsamdır. Melisanın genel olarak kullanımı kurutulmuş yapraklardan elde edilen çayıdır. Yarım litre kaynamış suyu ateş üzerinden alarak 10 gram kurutulmuş melisa eklenir 10 dakika bekledikten sonra içebilirsiniz. Hazırladığınız melisa çayından bir bardak içip kalanını buzdolabında 2 güne kadar bekletebilirsiniz. Taze olarak tüketilmesi tavsiye edilen melisa çayı kurutulmuş melisa otundan elde edilenidir.

Afiyet olsun.

Limon Melisa Otu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ban Otu Kullanıldığı Yerler

Ban Otu Kullanıldığı Yerler

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6