Ökse Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ökse Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ökse otu, ülkemizde oldukça popüler olan ot çeşitlerinden bir tanesidir. Şifa verici özelliği fazla olan bu otun faydaları bir o kadar fazladır. Ökse otunu, çay olarak veya kür olarak hazırlayıp kullanabilirsiniz. Oldukça yumuşak özellik de olan bu ot parlak ve bir o kadarda kaygan bir yapıya sahiptir. Bu otun en ilginç özelliği de içerisinde yer alan yapışkan yapının zehirli bir maddeden oluşmasıdır. Bu nedenden dolayı da otun dahili olarak kullanılması pek tavsiye edilmemektedir. Genel olarak ökse otu nisan, mart ve ekim aylarında toplanmaktadır. Bu aylarda toplanan ökse otu daha çok şifa vermekte ve faydasını ortaya çıkarmaktadır.

Ökse Otu Faydaları Nelerdir?
 • Kalp dolaşım sisteminde olası bozukluklar var ise harici olarak kullanılabilir. Ancak sürekli kullanılması gereken kalp ilaçları varsa kişinin kullanmadan önce doktor tavsiyesi alması önerilir.
 • Kan basıncını dengeleyici özelliği vardır.
 • Kalp krizi riskine karşı kişileri korur. Aynı zamanda kalbin güçlenmesini sağlar ve kalp hastalıkları oluşumunu da engeller.
 • Damar sertliği sorununa çok iyi gelmektedir.
 • Adet döneminde bayanların pek çoğunda görüşen adet düzensizliği sorununa iyi geldiği gibi aşırı âdet kanamalarını da düzene sokmaktadır.
 • Doğum sonrası oluşan kanamaları yavaşlatır ve normal hale getirmektedir.
 • Şeker hastalığı olan kişiler için oldukça faydalı bir ottur. Aynı zamanda diyabette görülen olumsuz etkileri de en aza indirir ve diyabetin oluşmasına neden olan faktörleri ortadan kaldırır.
 • Burun kanaması sık olan kişiler de burun kanamalarını dindirir ve ökse otu çayı hazırlanıp soğutulduktan sonra hafif şekilde burna çekilirse kanamanın hızlı şekilde önlenmesini sağlar.
 • Ökse otunun meyveleri bir havanda ezilir ve çıbanlara sürülür ise çıbanın iyileşmesinde fayda sağlar.
 • Romatizmadan kaynaklanan ağrıların dindirilmesinde son derece etkilidir.
 • Kanser hastalığının oluşumunu önler ve olası kanser hastalığı var ise ökse otu kullanılarak hızlı şekilde iyileştirilir.
 • Menopoz döneminde meydana gelen olumsuzlukları hafifletir ve ateş basması sorununa da iyi gelir.
Ökse Otu Nasıl Kullanılır?

Ökse otu merhem, çay ve öz suyu olarak kullanılmaktadır. Kullanım alanı oldukça geniş olan bu ot tam anlamıyla şifa kaynağıdır. Genel sağlık için birçok faydası olan bu otu önerdiğimiz şekilde kullanabilirsiniz. Ancak kronik olarak aldığınız ilaçlar var ise kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışmanız önerilir.

Ökse Otu Merhemi Kullanımı

Ökse otunun taze olan meyveleri temizlenip bir havana alır ve iyi şekilde ezilir. Merhem kıvamına gelen meyvelerin içerisine az miktarda tereyağı veya iç yağı ilave edilip karıştırılır. Hazırlanmış olan merhem çıban veya yaraların üzerine sürülüp birkaç dakika bekletilir. Ardından bölge yıkanır ve kurulanır. Bu şekilde haftada üç gün ökse otu merhemi kullanılır ise vücutta bulunan yaralar da hızlı şekilde iyileşme gösterir.

Ökse Otu Çayı Kullanımı

Kuru olarak temin edilen ökse otu bir su bardağın içerisine bir tatlı kaşığı şeklinde ilave edilir ve üzeri sıcak su tamamlanır. Birkaç dakika çay dinlendirilir ve ardından ılık olarak içilir. Bu çayı hazırladıktan sonra içerisine herhangi bir tatlandırıcı ilave etmeniz pek önerilmez.

Ökse Otu Öz suyu Kullanımı

Ökse otunun öz suyu nemli olarak sap ve yaprak kısımlarından hazırlanır. Bunu hazırlamak için nemli olan yaprakları toplanır ve mikser ile püre kıvamına getirilir. Hazırlanmış olan pürenin kıvamı su ile açılır ve sıvı kıvama getirilip kullanılır.

Ökse Otu Zararları Nelerdir?

Ökse otunun en bilindik zararı içerisinde yer alan akışkan maddenin zehir içerikli olmasıdır. Bu zehirli madde otun meyvesinin içerisinde bulunmaktadır. Bu nedenden ötürü ökse otunun meyvesi direk olarak ağız yoluyla alınması önerilmez. Ancak ökse otunu meyvesini krem veya kür yapımında kullanabilirsiniz.

Ökse Otu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şalgam Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Şalgam Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kekik Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kekik Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Andız Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Andız Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Su Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Su Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hayıt Otu Faydaları Özellikleri ve Kullanımı

Hayıt Otu Faydaları Özellikleri ve Kullanımı

Güncel

Ciğer Otu Türleri ve Özellikleri

Ciğer Otu Türleri ve Özellikleri

Güncel

Avrat Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Avrat Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?