Yarpuz Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Yarpuz Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yarpuz Otu: Yabani nane olarak da bilinen, Ballıbabagillerden, çiçekleri birbirinden ayrı halka halinde, nane çeşidinden, kısa saplı, az ya da çok tüylü olup, güzel kokulu bir bitki olarak doğada yetişir. Ortalama 30 cm boyunda, pembe ve mor karışımı renklerde çiçekler açan, yaprakları naneye benzeyen çok yıllık bir bitki türüdür. Çiçek ve yaprakları gövdeye belli mesafeyle dizilmiştir. Bu bitki, dökmüş olduğu küçücük tohumlarıyla çoğalır. Oldukça kuvvetli kokusu var olup şeker, reçine ve uçucu yağ ihtiva etmektedir.

Yarpuz otu Anadolu'nun pek çok bölgesinde, genellikle sulak çayırlarda ve akarsu kenarlarında doğal olarak yetişmektedir. En fazla da Akdeniz Bölgesinde yetiştiği bilinmektedir. Hemen her bölgede de taze olarak ve kurutularak da tüketilmektedir. Taze olarak tüketilmek istendiğinde 5 ile 10 cm boylarındayken toplanır. Ama kurutulmak istendiğinde boyu ne kadar olursa olsun genelde çiçek açmadan biraz önce toplanır. Solmuş ve hoş görünmeyen yaprakları ayıklanmalı ve gölge bir yerde kurutulmalıdır.

Yarpuz otunun bilinen faydaları: Mide bulantısını giderir, balgam söktürür, İştahı açar ve hazmı kolaylaştırır. Vücudu rahatlatır ve ferahlık verir. Mide ve bağırsaklardaki şişkinliğe neden olan gazları söktürür. Bedende meydana gelen spazmik ağrıları ve ruhsal endişeleri geçirebilir. Mideyi güçlendirici ve nefes darlığını giderici etkilere sahiptir. Tohumları kaynatılıp içilirse uçuğa ve idrar tutukluğuna faydalı olur. Kadınlarda adet görmeyi kolaylaştırır, ama gebelikte düşüğe neden olabileceği için kullanılmamalıdır. Böbrek problemi olanlar da yarpuz yememelidir. Gerektiğinden fazla yenilirse baş dönmesi ve göz kararması yapabilir.

Yarpuz Otu Yorumları

soru

Mehmethan

19 Mayıs 2024 Pazar

Yarpuz otu nedir, hangi hastalıklara iyi gelir ve hangi bölgelerde yatişmektedir.

Cevap yaz
cevap

Sânevi

19 Mayıs 2024 Pazar

Merhaba metehan bey. Geleneksel şifacılıkta, gaz söktürücü olarak, hepatit hastalığına karşı, bayılma ve gut gibi hastalıklarda kullanılır. Ayrıca yatıştırma ve spazm sökücü görevleri de vardır. Yine aynı şekilde karaciğeri uyararak safra sıvısının artmasına neden olur.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Oğul Otu Faydaları Özellikleri ve Kullanımı

Oğul Otu Faydaları Özellikleri ve Kullanımı

Güncel

Kaldirik Otu Türleri ve Özellikleri

Kaldirik Otu Türleri ve Özellikleri

Güncel

Safran Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Safran Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?