Verem Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Verem Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Verem Otu: Adından da belli olduğu üzere yüzyıllar öncesinden günümüze kadar varm hastaları üzerinde şifa kaynağı olmuş bir çeşit bitki olan verem otu, halkın bazı kesimlerinde canavar otu ismi ile de bilinmektedir. Verem otuna canavar otu da denmesinin nedeni ise bu bitkinin çiftçilerin mahsullerine zarar veren bir bitki türü olmasından kaynaklanmaktadır.

Verem otu, yüzyıllar öncesinden günümüze kadar varlığını sürdürmüş olan, genellikle çok fazla orman olmayan yerlerde bulunan ve kümeler halinde varlığını sürdüren bir bitki türüdür. Yaklaşık 3000 farklı türü bulunan bu bitkinin yapraklarının uzunluğu 3-7 santim arasında, eni ise 2-5 santim arasında değişmektedir. Verem otunun sapları kısa, yumurtaya benzer bir şekli vardır. Kenar kısımları kertiklidir. Üst kısımları ise pörtüklü, griye yakın veya yeşil renklidir. Verem otunun çiçeklerinin yaprakları miğfere benzemekte ve adaçayına benzerliği bu bitkinin üst dudağının olmaması sebebi ile farklılaşmaktadır.

Verem Otu Yararları Nelerdir?
 • Verem otunun vücuttaki yaralar üzerinde iyileştirme etkisi olduğu bilinmektedir.
 • Mikroplar üzerinde antibakteriyel özelliği bulunmaktadır.
 • Ödem atma ile şişkinlik giderme gibi faydaları olduğu bilinmektedir.
 • Ter atmaya fayda sağlamakta, damarların büzülmesini sağlamakta ve romatizmanın giderilmesine fayda sağlamaktadır.
 • Homeopatide ilk olarak verem hastalıklarının iyileştirilmesi amacı ile kullanılmaktadır. Bu verem hastalıklarının ilk sıralarında ise eklem, akciğer, cinsel organlarda meydana gelen verem çeşidi, lenf bezi, kemik ve beze veremi gelmektedir.
 • Verem otu bu hastalıkların yanı sıra, grip, lenf damarlarında tıkanma ve ağrı meydana gelmesi, bronşiel astım, lenfte meydana gelen şişmeler ve bundan kaynaklı ağrılar, bronşit ve öksürük gibi rahatsızlıkların tedavi edilmesi amacı ile de kullanılmaktadır.
 • Verem otu bazı kesimlerde şişkinlik, iştah kaybı, gut rahatsızlığı, romatizmal hastalıklar ve üşütme gibi rahatsızlıkların tedavisi amacı ile de kullanılmaktadır.
Verem Otu Zararları Nelerdir?

Verem otu bitkisinin sağlık açısından bilinen bir zararı ya da yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak yine de bu bitkinin bilen bilinerek ya da bilen bir kişiden alınan tavsiye ile kullanılmasında fayda vardır.

Verem Otu Nasıl Kullanılır?

Verem otu çay şeklinde tüketilebilmektedir. Bunun yanında, verem otunun lapasının vücutta meydana gelen yaralar ve çıban üzerinde fayda sağladığı bilinmektedir. Bunun için hasarlı bölgeye verem otunun lapası sürülür ve o bölge sarılır.

Verem Otu Çayı Nasıl Demlenir?

Verem otu çayını hazırlamak için, verem otundan iki tatlı kaşığı alınarak demliğe koyulur ve yarım litreye yakın kaynar su demliğe koyulur. En fazla on dakika süzülerek içilir.

Verem Otu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yılan Bıçağı otu

Yılan Bıçağı otu

Haber Bülteni

Güncel

Ağrı Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ağrı Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Pelin Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Pelin Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Çivit Otu Türleri ve Özellikleri

Çivit Otu Türleri ve Özellikleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6