Sarı Ballıbaba Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sarı Ballıbaba Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sarı Ballıbaba Otu, bu bitki, diğer bir adıyla Laminum ballıbabagiller familyasından gelen bir bitki çeşididir. Sarı renginde olan ballıbaba bitkisi nemli yerlerde, ormanlarda, çalılıkların arasında, çit ve duvar diplerinde, gölgeli ve ısırgan otlarının olduğu topraklarda yetişmektedir. Halk arasında ak ısırgan otu olarak da bilinmektedir. Genelde Nisan ve mayıs aylarında çiçek açarlar. Laminum otu 50 ile 100 cm uzunluğuna kadar büyüyebilen, gövdesi dört köşe şeklinde olan yıllık ömrü olan bir bitki çeşididir. Yapraklar 3 ile 8 cm uzunluğunda 2 ile 5 cm genişliğinde, üçgen şeklinde, yumuşak tüylü bir yapıya sahiptir. Ülkemizde çoğunlukla yetiştiği yerler, Trabzon ve çevresi, Kop Dağları-Bayburt, Erzurum, Bingöl dağları ve Rize çevrelerinde sıklıkla görülmektedir. Ballıbaba bitkisinin genç yaprakları yenebilir, salatalara eklenebilir ya da sebze olarak pişirilebilir. Kaynatılan ve kurutulan çiçekleri birçok hastalıkta kullanılmaktadır.

Ballıbaba Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Solunum yolu hastalıklarına ve gaz şikâyetlerine karşı etkilidir. Ballıbaba bitkisinin çayı içildiği zaman kan değerini arttırır ve kanı temizler. Çıban, varis, apse, iltihap gibi hastalıkların bulunduğu bölüme uygulanıp rahatsızlığın geçmesine yardımcı olur. Gün içinde 2 bardak içildiğinde döl yatağı ve adet sorunlarını ortadan kaldırır. Mide ve bağırsakta oluşan hastalıklara iyi gelir. Özellikle idrar yapmakta zorlananlar da idrardaki yanmalara da ağır böbrek hastalıklarında ve kalp ödemlerinde kullanılır. Sinirsel uykusuzluklara ve hemen hemen bütün kadın rahatsızlıkları tedavisinde etkili olmaktadır. Aynı zamanda ballıbaba bitkisi birçok hastalıklarda kullanıldığı gibi, çay olarak, yaralara kompleks ve oturma banyosu şeklinde de kullanılarak rahatlamamızı sağlamaktadır.

Ballıbaba Nasıl Kullanılır?

Ballıbaba çayı, 1 su bardağı sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş ballıbaba çiçeği ya da yaprağı atılır. 5 ya da 6 dakika demlendirip sonra süzerek içilmelidir. Aynı şekilde 2 tatlı kaşığı da yarım litre suda haşlanarak süzülerek yaraların üstüne kompleks yapılarak kullanılır.

Oturma Banyosu: Tam banyo için, gerekli bitkiler önceki akşamdan soğuk suya koyulur. Bir banyo için bir kova dolusu (6-8 litre) taze bitki veya 200 gr kurutulmuş bitki gereklidir. Ertesi gün bu bitki ısıtılır (Kaynatılmaz) ve süzüldükten sonra banyo suyuna eklenir yani küvete koyulur. Banyo süresi 20 dakika olacak. Kalp ve göğüs kısmı suyun dışında kalmalıdır. Ilık ya da sıcak su ile belirtilen sınırları geçmeyecek biçimde doldurulmuş olan küvete hazırladığınız bitki suyunu süzüp boşalttıktan sonra 20 dakika süreyle oturmanız gerekir. Bu esnada yukarıda verdiğimiz bitki çayını da yudum yudum içebilirsiniz. Banyodan sonra kurulanmayın ve durulanmayın. Bir bornozun içinde, sıcak yatakta bir saat kadar yatarak o şekilde dinlenilir.

Sarı Ballıbaba Otu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yılan Bıçağı otu

Yılan Bıçağı otu

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6