Reyhan Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Reyhan Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Reyhan Otu; Reyhan otu, ballıbabagillerden bir bitkidir. Reyhan otu, tek yıllık bir bitkidir. Reyhan otu, genellikle ılıman bölgelerde yetişen bir bitki türüdür. Reyhan otu, yemeklerde kullanılabilir. Reyhan otunun diğer adı fesleğendir. Reyhan otunun boyu genellikle 20-60 santimetre arasında değişiklik göstermektedir. Reyhan otunun, rengi açık yeşilden, koyu yeşile kadar değişen yaprakları vardır. Reyhan otunun, yaprakları yumuşak olup 1-1,5 santimetre arasında uzunluğa sahiptir. Reyhan otunun yapraklarının genişliği 1-3 cm arasındadır. Reyhan otu, soğuğa karşı duyarlı bir bitkidir. Reyhan otu bitkisi kuru ve sıcak ortamları sever. Reyhan otu bitkisinin taze çiçekleri, dalları ve tohumları kullanılabilmektedir. Reyhan otu uçucu yağ taşımaktadır. Reyhan otunun içerisindeki bulunan uçucu yağlar, Estragol, linalol, cineol ve pinen'dir. Reyhan otunun anavatanı İran'dır. Anadolu'ya İran'dan gelmiştir.

Reyhan Otu Bileşimi; Beta karoten, A, B1, B2, B5, B6, B9, C, E, K, niasin, Colin vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum, fosfor, demir, bakır, çinko, selenyum ve manganez bulunur.

Reyhan Otu Faydaları Nelerdir?

Reyhan otu, sinirleri yatıştırır. Migreni tedavi eder. Vücuda enerji verir. Ruhsal durumu dengeler. Depresyondan kurtarır. Bağırsak hastalıklarına iyi gelir. Kabızlığı giderir. İltihabı ve spazmları giderir. Karaciğere iyi gelir. Safra kesesine iyi gelir. Mide kramplarını giderir. Adet sancılarını giderir. Uykusuzluğu giderir. Toksinleri temizler. Kanser oluşumunu engellemektedir. Sigara bırakma da yararlıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Gripten korur, araba tutmasını engeller.

Reyhan Otu Yan Etkileri Nelerdir?

Hipertansiyon hastalarına, Kalp, Damar hastalığı olanlara, hamilelere, emziren annelere ve küçük çocuklara reyhan otu özellikle çayının tüketilmesi tavsiye edilmez. Reyhan çayının aşırı ve dikkatsiz tüketilmesi sağlıklı insanlarda bile zararlı sonuçlar doğurabilir.

Reyhan otu çayı, yapılarak tüketilen bildiği gibi salatalarda, soslarda ve et yemeklerinde kullanılabilmektedir. Ayrıca sivrisinekleri de uzak tutar. Reyhan otu antioksidandır. Reyhan otunun bilinen yetmiş türü bulunmaktadır. Reyhan otunun kokusu çok hoştur. Reyhan otunun yaprakları, yumuşak gövdesi, suyu, kurutulmuş yaprakları rahatlıkla kullanılabilir.

Reyhan Otu Yorumları

soru

Uzsan

27 Ağustos 2018 Pazartesi

İyi günler ben kahvaltılarda ve yemeklerin yanı sıra reyhan otu yemeyi çok seviyorum. Bu reyhan otunun faydası varmıdır. Aşırı yediğim zaman zararı olurmu bir bilgi verirseniz sevinirim.

Cevap yaz
cevap

Mesut

05 Eylül 2018 Çarşamba

Her bitki aşırı tüketimde bazı yan etkilere neden olabilir. Fakat reyhan zaten mevsimlik bir bitki olduğu için dönemsel olarak tüketebiliyoruz. Bu yüzden çok büyük bir yan etkisi ya da zararı olduğunu düşünmüyorum. Aşırı tüketimde en fazla böbrekleri biraz yorarak tuvalete daha sık çıkmanıza neden olabilir. Onu da fark edersiniz zaten.

cevap

Aybiken

03 Eylül 2018 Pazartesi

Reyhan otu çok faydalı bir bitkidir. Reyhan otunu bir çok yemekler de olduğu gibi salata malzemesi olarak kullanılmaktadır. reyhan otuna halk arasında fesleğende deniliyor. Reyhan otunda birçok mineral, kalsıyum, A vitamini B vitaminleri, magnezyum, potasyum, demir bakır çinko selenyum bulunmaktadır. Reyahn otu migrene, sindirim sistemine, adet sancılarına iyi gelmektedir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Madımak Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Madımak Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Radika Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Radika Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Arı Otu Tohumu Ekim Zamanı

Arı Otu Tohumu Ekim Zamanı

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6