Çay Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çay Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çay Otu, çaygiller familyasından nemli iklimlerde yetişen, yaprak ve tomurcukları içecek maddesi olarak kullanılan bir tarım bitkisidir. Yapraklarında tanen, esans, legumin ve teofilin vardır. Tesirli maddesi, teindir. Çay yaprakları fermantasyondan geçirildikten sonra kavrulursa siyah, fermantasyondan önce kavrulursa yeşil çay elde edilir. Siyah çay, yeşil çay ve oolong çayı farklı oksidasyon seviyelerinden geçirilmesi suretiyle üretilir. Diğer taraftan Kukicha çayı (Sürgün çayı) yapraklardan daha çok sürgün ve gövdeden elde edilir.

Çay otunun, Ana vatanı Güney ve Güneydoğu Asya olmasına rağmen dünya üzerinde tropik ve subtropikal iklimlerde de yetiştirilmektedir. Tarım amaçlı yetiştirilen çay otu 2 m'nin altında küçük ağaç görünümünde her zaman yeşil bitki, serbest bırakıldığında 9 m boyunda bir ağaç formunu kazanır. Kuvvetli bir ana köke sahiptir.

Çay Otu Faydası: Çay otundan üretilen çay, aşırı olmamak kaydıyla içilecek olursa bedeni ve zihni yorgunluğu gidermektedir. Sinirleri uyarıp, mide tembelliğini giderir. İdrar söktürücü bir etkiye sahip olup, İshal ve dizanteriyi de keser. Damarlarda kireçlenmesini önler. Damar sertliği, kalp yetmezliği, kan kanseri, nefrit, guatr, kolera ve bağırsak hastalıkları için koruyucu ve tedavi edici özelliği vardır. Aşırı miktarda içilecek olursa çarpıntı, sinir bozukluğu, göğüs anjini, sıkıntı, mide bulantısı, baş ağrısı, el titremesi ve uykusuzluğa neden olur. Şişman olanlar, kalp, sinir, mide ve karaciğer hastalığı olanları, romatizma ve nikristen yakınanlar, böbreklerinde kum ya da taş olanlar, kabızlık ve yüksek tansiyondan şikâyet edenler, üremi veya albümin olanlar, mümkün mertebe az çay içmelidirler.

Çay Otu Zararları: Çay otundan üretilerek yapılan çay, gelişi güzel, sürekli ya da yüksek miktarda içildiğinde, başta karaciğer olmak üzere diğer organlara ciddi oranda zararlar verebilir. Hatta uzmanlar; yüksek miktarda çay içmenin ölüme bile sebep olabildiğini belirtirler.

Çay Otu Zayıflatır mı? Yalnızca çay içerek zayıfladığını söyleyen ya da iddia edenlere sakın inanmayın. Çünkü yemeği azaltmaz ve harcadığınız enerjiyi arttırmazsanız zayıflama olmaz. Yani aldığınız kalori harcadığınız kaloriden az olmalıdır.

Çay Otu Nasıl Kullanılır? Çay otu, fermantasyondan geçirilerek üretilen çay olarak içilmesi şeklinde tüketilir. Çay insanlar tarafından sevilerek tüketilen bir içecek olmasının yanında cilt bakımı için de kullanılabilmektedir. Çay cilde sıkılık sağlar ve güneşin zararlı ışınlarından korur. Soğuk çay ile gözlere pansuman yapıldığı takdirde gözü dinlendirir ve gözaltında bulunan şişlikleri indirir. Saçlar banyodan sonra çay suyuyla durulanacak olursa saçları parlatır.

Çay Otu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Hasır Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hasır Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Madımak Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Madımak Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Çayır Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çayır Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6