Lohusa Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Lohusa Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Lohusa Otu: Hangi türde olduğuna göre çeşitli renklerde çiçekleri olan lohusa otu, Mayıs ile Eylül ayları arasında açmaktadır. Yaprakları çoğunlukla kalp şeklinde olan lohusa otuna bazı kesimlerde pipo çiçeği, zeravent, immün çiçeği ya da kabakulak çiçeği de denilmektedir.

Lohusa Otu Yararları Nelerdir?
 • Lohusa otunun doğumu kolaylaştırdığı ve doğumun daha çabuk gerçekleşmesini sağladığı bilinmektedir.
 • Adet düzenleyici etkisi mevcuttur.
 • Ağrıları dindirici ve spazm çözücü etkisi mevcuttur.
 • Ter atmaya ve yüksek ateşin giderilmesine katkı sağlamaktadır.
 • İltihap söktürücü özelliği bulunmaktadır.
 • Romatizma ile arterit şikâyetlerinin azaltılması yönünde olumlu etkileri bulunmaktadır.
 • Lohusa otunun kabızlık sorununa iyi geldiği bilinmektedir.
Lohusa Otu Nasıl Kullanılır?
 • Bu bitki kurutulmuş olan kök kısımları toz haline getirilir ve suda kaynatıldıktan sonra içerisine bal konularak veya direkt olarak bal ile karıştırılıp macun şeklinde tüketilebilmektedir. Ayrıca;
 • Lohusa otundan elde edilen ekstrenin içerisine bir litre alkol konularak bağışıklık sistemini güçlendirmek ve enfeksiyonlara karşı vücudun korunması amacı ile kullanılabilmektedir. Özellikle de doğum sonrasında vücut direnci düşen kadınlara bu şekilde verilmektedir.
 • Regl döneminden önce ve sonra meydana gelen rahatsızlıkların giderilmesinde, yatağını ıslatan çocukların tedavisi amacı ile çay şeklinde, sporcu kazalarında, yılan sokmalarında, ateşli rahatsızlıklarda, vücudun herhangi bir yerinde ezilme ya da burkulma veya morarma meydana gelmesi halinde ise tentür şeklinde kullanılabilmektedir.
 • Lohusa çayını hazırlamak için yarım yatlı kaşığı önceden kurutularak ince ince doğranmış bitki ile yarım litreden biraz az kaynar su demliğe alınarak en fazla on dakika demlemek yeterlidir. Bu çay gün içerisinde azar azar içilerek tüketilebilir.
 • Lohusa otu tentürü hazırlamak için ise lohusa otu ya da kök kısmı alınarak ince ince kıyılır ve bir cam şişe içerisine koyulur ve üzerine yarım litre alkol eklenerek karanlık bir odada bir ile bir buçuk ay kadar bekletilir. Bu sürenin sonunda süzülür ve elde edilen tentürün 1ml'i minimum 100 ml alkol ile karıştırılıp gün içerisinde 3-4 sefer 10-15 damla arasında alınır.
Lohusa Otu Yan Etkileri Nelerdir?

Loğusa otunun kanser hastalığına neden olabileceği yönünde söylentiler olmakla birlikte, bu söylentiler günümüzde henüz kesin olarak kanıtlanamamış iddialardır. Bunun yanı sıra yapılan farklı araştırmaların sonucunda da etkili olduğu görülmektedir.

Lohusa Otu Yorumları

soru

Kadrihan

18 Ağustos 2018 Cumartesi

Merhabalar iltihap söktürücü özelliği olduğu bilinen lohusa otunun yan etkileri nelerdir? Şimdiden teşekkür ediyorum.

Cevap yaz
cevap

Oğur

20 Ağustos 2018 Pazartesi

Öncelikle merhaba,lohusa otunun yan etkileri olup olmadığı tam olarak bilinmediğinden kesin bir şey söylememiz mümkün değil. Lohusa otunun yan etkisi olarak kanseri tetiklediği söylenir, ancak bu bir varsayım olduğundan gerçekliği konusunda herkes gibi bizde emin değiliz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Aynısefa Çiçeği Faydaları ve Zararları

Aynısefa Çiçeği Faydaları ve Zararları

Güncel

Çakşır Otu Türleri ve Özellikleri

Çakşır Otu Türleri ve Özellikleri