Alıç Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Alıç Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Alıç otu, Eski yıllardan itibaren doğal tedavi yöntemi olarak kullanılan alıç otu, dağlık ve kırsal bölgelerde çalı aralarında veya ormanlık alanlarda doğal olarak yetişir. Eski muşmula ve yemişen otu olarak da bilinen bu ot, çiçekli ve meyvelidir ve 10 metre uzunluğa kadar ulaşabilir. Pembe veya beyaz çiçek açan ve meyveleri yenilebilen bu ot aynı zamanda evlerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Alıç otunun yaprakları ve meyveleri birçok hastalık açısından oldukça faydalıdır. Halk arasında kullanımı oldukça yaygındır. İçeriğinde bol miktarda C vitamini, tanen, flovon türevleri, triperten türevleri, procyanidin ve oligomerler içeeren bu şifalı ot ülkemizde Güney ve Batı Anadolu Bölgesinde oldukça sık yetişir. Meyveleri 6-10 mm büyüklüğünde kırmızı renge sahiptir. Biraz eşkimsi tada sahip olan meyveleri yenilebilir. Olgunluğa ulaştığında koyu kırmızı ve sarı renge dönüşen meyveleri çok lezzetlidir.

Alıç otu kullanımı, alıç otu, çiçeği, yaprağı ve meyvesi kullanılan bir bitkidir. Çiçeğinden yapılan çay birçok rahatsızlığa iyi gelir. Alıç otundan hazırlanacak çay, kaynatılmış bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı ilave edilip 10 dakika dinlendirildikten sonra süzülerek sade ya da bal ile tatlandırılarak günde 2-3 bardak içilebilir. Lapa haline getirilmiş hali vücutta oluşan şişlikleri gidermek için de kullanılmaktadır.

Alıç otunun faydaları nelerdir?
  • Kan dolaşımını artırıcı ve damar genişletme özelliğinden dolayı kronik hale gelmiş baş ağrısı şikâyetlerinde oldukça faydalıdır.
  • Rahatlatıcı ve sakinleştirici etkiye sahiptir ve bu sayede yorgunluk ve stresin giderilmesine yardımcı olur.
  • Eski yıllardan itibaren kalp hastalıklarına karşı kullanılan alıç otu içerisinde yer alan antioksidan sayesinde damarları ve kasları rahatlatır ve bu durumda asteroskleroz, anjin, konjestif kalp yetmezliği ve tansiyon problemi olan kişilerde kalp krizi riskini azaltır.
  • Alıç otu kan dolaşımını artırır ve bu sayede organlara daha çok oksijen gider bu özelliğinden dolayı kan dolaşımından kaynaklanan El ve ayaklarda üşüme problemi yaşayan kişiler için oldukça fayda sağlar.
  • Doğru yapılan beslenme programı ve egzersizlerle beraber bu otun doğru olarak kullanılması felç ve damar tıkanıklığından kaynaklanan birçok hastalığın tedavisine destek sağlar.
  • Eklemlerde oluşacak kireçlenmelerin önüne geçer.
  • Yüksek tansiyon problemi olan kişilerin tansiyonunun normal seviyeye düşmesine yardımcı olur.
  • İçerisinde yer alan bileşikler sayesinde kolesterolün düşürülmesini sağlar.
  • İshali kesme özelliğine sahiptir ve bu sayede bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur.
Alıç otunun zararları nelerdir?

Alıç otunun zararlarıile ilgili ciddi bir yan etki bulunmamaktadır. Ancak bazı kişilerde baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma, çarpıntı ve kaşıntı gibi birtakım problemler görülebilir. Hamilelik ve emzirme döneminde alıç otunun kullanılması önerilmez. Aynı zamanda alıç otu, tüksek tansiyon ve kan inceltici ilaçlar ile kullanılmamalıdır. Çünkü içerisinde bulunan bazı maddeler bu ilaçların etkisini ortadan kaldırabilir. Bu sebeple bazı ilaçları kullanan kişilerin bu otu kullanmadan önce bir uzmana danışmasında fayda vardır.

Alıç Otu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kurtboğan Yetiştiği Yerler

Kurtboğan Yetiştiği Yerler

Güncel

Keneotu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keneotu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?