Kantaron Otu Zeytinyağı Karışımı Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kantaron Otu Zeytinyağı Karışımı Tarifi ve Malzemeleri

Kantaron otu zeytinyağı karışımı kendiniz yapabileceğiniz gibi hazır olarak da alabileceğiniz bir kürdür. Aslında kantaron otu zeytinyağı karışımını yapımı çok kolaydır. Tek ihtiyacınız olan şey kaliteli bir zeytinyağı ve biraz kantaron çiçeğidir. Kantaron otu olarak bilinen bitkinin bir diğer adı ise binbirdeliktir. Sarı renkli bu bitki kendiliğinden her yerde yetişme imkânına sahip olup yaz aylarında bu bitkiyi toplayarak karışımınızı hazırlayabilirsiniz. Kantaron bitkisinin bilinen bir zararı bulunmamaktadır. Ancak pek çok derde de deva olarak bilinmektedir. Kantaron otu zeytinyağı karışımı daha çok ağrıların dindirilmesi ve yararların iz kalmadan iyileşmesini sağlamak amacıyla kullanılır. Bu nedenle de yara otu diyenler de oldukça fazladır. Ülkemizde özellikle Ege Bölgesi'nde bu şifalı karışımdan oldukça fazla istifade edilmektedir.

Kantaron otu zeytinyağı karışımının yapımı nasıldır?

Bu karışımda en şifalı madde elbette ki kantaron yağıdır. Bu nedenle eğer kantaron otunun yağını çıkartabiliyor iseniz bu şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca bu bitkiden istifade etmenin bir diğer yolu da kantaron otunu zeytinyağının içerisinde bekletmektir. Böylece ot kendi içerisinde yağını zeytinyağının içerisine boşaltmaktadır. Bu karışımı hazırlarken cam şişe kullanmaya özen gösterin. Kantaron otunu yaklaşık 15 gün boyunca zeytinyağının içerinde bekletmeniz gerekir. Elde edilen bu karışım ise pek çok derde deva olarak kullanılmaktadır.

Kantaron otu zeytinyağı karışımının faydaları nelerdir?
 • Kantaron yağının içerek tüketilmesinin de birçok faydası olduğu bilinmektedir. Ancak bu şekilde tüketmek daha ağır olacağından daha çok bu karışımdan sürerek yararlanmak daha doğru olur.
 • Kantaron otu zeytinyağı karışımı cilt dostu doğal bir üründür. Pek çoğumuz güneşten kaynaklanan ve cildimizin kötü görünmesine neden olan güneş lekesi ve çillerden rahatsız oluruz. Düzenli olarak bu karışımı cildinize uyguladığınızda farkı sizde göreceksiniz.
 • Kantaron cildin daha genç görünmesine ve yaşlanmanın geciktirilmesine katkı sağlar. Hatta bu nedenle doğal içerikli bazı kozmetik ürünlerinin yapımında bu bitkiden de faydalanılmaktadır.
 • Özellikle çocuğu olan insanların en büyük sıkıntısı çocukların oraya buraya kafalarını vurarak ciltlerinde kızarıklık, şişlik ve morluk yaşanmasıdır. Bu olumsuz durum ile mücadele edebilmek için mutlaka evinizin bir yerinde küçük bir şişe içerisinde bu karışımdan bulundurmayı ihmal etmeyin.
 • Kantaron otu zeytinyağı karışımı el ayak bilek burkulmalarında da çok fazla kullanılmaktadır. Sıkıntılı bölge bu karışım sürülerek biraz ovulursa ağrının hafiflemesine yardımcı olur.
 • Uçuk pek tedavi edilemeyen bir cilt hastalığıdır. Uçuğunuza hazırladığınız karışımı sürerseniz birkaç gün içerisinde kaybolduğunu görürsünüz.

Kantaron Otu Zeytinyağı Karışımı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Tarhun Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tarhun Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kurtboğan Yetiştiği Yerler

Kurtboğan Yetiştiği Yerler

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6