Karamuk Bitkisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Karamuk Bitkisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Karamuk bitkisi, ülkemizde de yaygın bir şekilde yetişen ve insan sağlığı üzerinde ciddi faydaları olan bir bitkidir. Görüntüsüne bakıldığında pek de yenilecek gibi durmayan bu bitki, Latincede "Agrostemma" olarak adlandırılmış ve dünyaca ünlü bir bitkidir. Bitkinin familyası ise Karanfilgillerdir. Karamuk bitkisi, insanlar tarafından yetiştirilen bir bitki değildir. Bu bitki, kendiliğinden bir çalı olarak yetişmektedir. Bu nedenle ancak dağlık bölgelerde bulabilirsiniz. Karamuk bitkisinin suya çok ihtiyacı yoktur. Öyle ki sadece yıllık olarak yağan birkaç yağmur bile bu bitki için yeterli olacaktır. Bu bitkinin başta meyvesi olmak üzere kökleri tazeyken, yaprağı ise yeni açtığında tüketilebilmektedir. Kimi insanlar çay yaparak tüketse bile genellikle bitkinin meyvesi direk olgunlaştıktan sonra da yenilebilmektedir.

Karamuk bitkisi, şifa amacı ile kullanılacaksa kök ve kabuk kısımları daha çok kullanılmaktadır. Ülkemizde de yaygın olarak yetişmesi nedeni ile gerek bazı tepelerde gerekse aktarların birçoğunda karamuk bulmanız mümkündür. Kuruduktan sonra sertleşeceği için isterseniz tazeyken de tüketebilirsiniz.

Karamuk Bitkisinin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Karamuk bitkisi yaklaşık olarak yerden 100 cm'ye kadar yükseğe kadar uzayan bir bitkidir. Meyvelerinin rengi ilk oluştuğunda beyazdır. Orta olgunluğa ulaştığında morararak mavi rengini alır. Tam olduğunda ise siyah olmuş olur. Tüketilirken koyu kırmızı suyunun olduğunu görebilirsiniz. Ağacın üzeri küçük tüylerle kaplıdır. Oluşurken çiçeklerine bakılırsa morumsu ve pembe olmak üzere renkler görülebilir.

Karamuk Bitkisinin Faydaları Nelerdir?
 • Karamuk bitkisinin iştah açıcı bir özelliği bulunmaktadır. Öyle ki bu bitki kilo almak isteyenlerin yardımına koşan en önemli maddelerdendir.
 • Safra arttırıcı özelliği sayesinde insanlarda sindirim sistemine faydalar sağlamaktadır. Özellikle vücuttaki toksinlerin toplanarak atılmasını sağlamaktadır.
 • Sindirim sisteminde kabız olan insanlarda da olumlu etkiler göstererek kabızlığın ortadan kalkmasına yardımcı olabilmektedir.
 • Yüksek tansiyon rahatsızlığı olan insanlar da karamuk tüketebilirler. Bu bitki yüksek tansiyonun yavaş yavaş dinmesini sağlayacaktır.
 • Önemli bir etkisi ise bacaklarda ve vücudun diğer noktalarında oluşan varis rahatsızlıkları üzerinde olumlu etkiler göstermesidir. Sürekli tüketilmesi durumunda birkaç hafta içerisinde yavaş yavaş faydalarını gösterecektir.
 • Karaciğeri güçlendirdiği birçok kişi tarafından söylenmektedir. Bu şekilde vücut için en önemli organlardan biri olan karaciğerin çalışması da olumlu bir şekilde etkilenmektedir.
Karamuk Bitkisi Nasıl Kullanılmaktadır?

Karamuk bitkisi ile ülkemizde Sivas ilinde tatlı yapılmaktadır. Tatlının ismi ise "Garaaş" olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra karamuk bitkisi ile çeşitli şuruplar, meyve suları ve hoşafları yapılmaktadır. Tadı ekşi olduğu için farklı farklı şekillerde tüketilmektedir. İstenirse dalından koparıldığı gibi de yenilebilmektedir. Bazı bölgelerde karamuk bitkisini pilavlara ve çorbalar da C vitamini vermesi açısından eklerler. Ancak çok yaygın olmadığı için bilinmemektedir.

Karamuk Bitkisinin Zararı Var mıdır?

Karamuk bitkisinin en büyük zararı, aşırı tüketilmesi durumunda ishal sorunlarını ortaya çıkarmasıdır. Bunun yanı sıra karamuk bitkisinin tohumunun zehirli olmasıdır. Bu nedenle tohumunu tüketmekten kaçınmanız tavsiye edilmektedir.

Karamuk Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Evelik Otu Türleri ve Özellikleri

Evelik Otu Türleri ve Özellikleri

Güncel

Gebere Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gebere Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Keklik Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keklik Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6