Sabır Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Sabır Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sabır otu, halk arasında Aloe vera olarak bilinen bit ot türüdür. Alternatif tıp tarafından birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ülkemizde sabır otu kullanımı 90'lı yılların başından itibaren yaygınlaşmıştır. Sabır otu, jel, sabun, yağ gibi farklı versiyonlarda kullanılabilmektedir.

Sabır Otu Faydaları Nelerdir?

Sabır otu hakkında günümüze kadar birçok araştırma yapılmış ve araştırmalar sonucu bitkinin birçok faydası olduğu ortaya çıkmıştır. AIDS, kanser, kalp damar sağlığı, saç ve cilt bakımı gibi geniş bir yelpazede hizmet veren ot sağlığa ciddi anlamda katkı sağlamaktadır.

Akne Tedavisi: Sabır otunun yan ürünleri akne tedavisinde kullanılmaktadır. Bitkinin ciltte oluşan enfeksiyonlara karşı iyi geldiği bilinmektedir.

Güneş Yanığı: Sabır otu güneş yanığı için kullanılan nadide bitkilerden biridir. Yanan bölgenin enfeksiyon kapmasını önleyen etkisinin yanında nemlendirici etkisi de bulunmaktadır. Yüksek miktarda antioksidan içeren bitki yanıkların çarçabuk iyileşmesini sağlar.

Yaşlanmayı Önler: Sabır otu yaşlanmayı engelleyici etkiye sahiptir. Cildin yaşlanmasına yol açan birçok faktörü ortadan kaldırmak için kullanılabilir. Düzenli olarak kullanıldığında olumlu etkilerinden yararlanmak mümkün olur.

Kanser: Vücutta meydana gelebilecek kanser henüz başlangıç aşamasında ise kanser oluşumunu engelleyici etki yaratabilir. Bitki ile hazırlanan çay kanser hücrelerinin çoğalmasını ve büyümesini önleyici etki yaratır. Aynı zamanda sabır otu çayı düzenli tüketildiğinde kansere yakalanma olasılığı minimum seviye iner.

Kolesterol: Sabır otu damar tıkanıklarına karşı faydalı olduğu kadar kolesterol için de fayda sağlar. Yüksek kolesterol seviyesini düşürücü etkiye sahiptir. Sabır otu çay şeklinde hazırlanarak kolesterol sağlığı için kullanılabilir.

Alerjik Reaksiyonlar: Cilt sağlığı için son derece faydalı olan bitki, cilt enfeksiyonlarına karşı kullanılabilir. Ciltte meydana gelen orta şiddette oluşan alerjik reaksiyonları giderici etkisi bulunmaktadır.

Stres: Strese karşı fayda sağlayan bitki, sinir sisteminin rahatlamasını sağlar. Bu etkisi ile stres ve depresyon şikâyetlerini en aza indirir.

Sindirim Sistemi: Sabır otu çay şeklinde hazırlanarak tüketildiğinde sindirim sistemi sağlığı üzerinde olumlu etki yaratır. Kansızlık, basur ve mide problemlerine karşı iyi gelir.

Kalp Damar Sağlığı: Kalp damar sağlığı için fayda sağlayan bitki aynı zamanda kan akışını da düzenleyici etkiye sahiptir. Vücutta oksijen sürkilasyonunda sağlıklı düzeyde kalmasını sağlar.

Diyabet, kolon kanseri, böcek sokmaları, doku hasarı, tahriş, bağırsak enfeksiyonu gibi daha pek çok sağlık sorununa karşı faydalıdır.

Sabır Otu Zararları Nelerdir?
  • Sabır otu ve yan ürünlerinin ağızdan kullanımı yetişkinler için güvenilirdir. Ancak bazı durumlarda birtakım yan etkilere yol açabilmektedir. Bu yan etkiler;
  • Sabır otu uzun dönem kullanıldığında ishal, kilo kaybı, böbrek sorunları, idrarda kan, kas zayıflığı ve tansiyonun düşmesine yol açabilir. Ayrıca Karaciğerde sağlık sorunlarına neden olabilir.
  • Gebelik döneminde sabır otunun ağız yolu ile kullanılması uygun değildir. Aynı şekilde çocukların da kullanımı için uygun değildir. 12 yaştan önce kullanılmaması gerekir. Aksi halde ishal, karın ağrısı gibi şikâyetlere yol açabilir.
  • Yapılan bazı araştırmalarda ağız yolu ile kullanılması kan şekerini düşürebilmektedir. Sabır otu tüketimi eğer planlı bir operasyon varsa en az 15 günden önce bırakılmalıdır.

Sabır Otu Yorumları

soru

Titiz

15 Nisan 2024 Pazartesi

Cilt yanığı için kullanılabilir mi acaba? Faydalı bilgiler için teşekkürler.

Cevap yaz
cevap

Ünek

15 Nisan 2024 Pazartesi

Merhaba cilt yanığına iyi gelirmi sorusu değişir yanıktan yanığa yağ kezzap bunlar kalıcı yanık sayılır. Bunları geçiremez ama çok ufak yanıklar ise bunları geçirebilir düzenli ve doktorunuzun tavsiyeleri ile kullanıldığı takdirde sizhep doktorunuza danışın bişey yapmadan önce yanlış olur daha kötü sonuçlar olabilir sağlıklı günler diliyorum

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6