Şeker Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Şeker Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Şeker otu, asıl adı ile Stevia bitkisi, Paraguay menşeli bir bitkidir. Bu bitki özellikle şeker hastalarında tedavi amacı ile kullanılan bir bitki olduğu için şeker otuna ülkemizde bu isim verilmiştir. Tıbbi olarak insanlarda göstermiş olduğu faydaları nedeni ile bu bitki, geçmiş dönemlerde ülkemizde devlet tarafından özellikle yetiştirilmiş bir bitkidir. İlk olarak 2012 yılında Gaziantep'te üretilen bu ot, daha çok tıbbi amaçlı ilaç yapımında kullanılmış ve bu ilaçlar ile birçok diyabet hastası sorunlarını azaltmıştır. Genellikle fide ve tohum şeklinde satılan bu otu, direk olarak insanlar da bitki olarak alıp kullanmışlardır. Günümüzde de çok yaygın olarak hasta insanlar tarafından kullanılan bu bitki birçok kişide olumlu sonuçlar gösterse bile aslında gösterdiği bu etkiler kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle kesin olarak bir şey söylemek pek doğru olmaz. Maddi olarak ülkemizde bu bitkinin bir adedi 20-30 tl arasında değişiklik gösterir. Hastalıklar üzerinde yaptığı etkiler düşünüldüğünde bu maddiyatın pek de önemli olmadığı anlaşılıyor. Bu nedenle birçok soruna iyi gelen bu bitkiyi herkesin mutlaka denemesi gerekir. Dünya genelinde yetiştirilmesi gün geçtikçe artan bu bitkiyi sizlerde tohum olarak ekebilirsiniz. Bu şekilde daha ucuz bir fiyata şeker otu elde etmiş olursunuz. Şeker otu içerisinde yapılan ölçümlere göre sıfır kalori ve sıfır protein bulunur. Bu nedenle protein elde etmek istiyorsanız şeker otunu kullanmayı düşünmemelisiniz.

Şeker otu, tıbbi olarak sadece diyabet hastalığında değil, aynı zamanda hipertansiyon sorunlarının ortaya çıkardığı belirtileri azaltmak için tıbbi ilaçlar içerisinde kullanılır. Bu durumun yanı sıra obezite ile mücadelede bu bitki içerisinde herhangi bir kalori ve protein bulunmaması nedeni ile insanlar şeker otunu tüketirler. Şeker otunun kullanılma amaçlarında biri de sigarayı bırakmaktır. Tıbbi olarak şeker otunun bu özelliği kanıtlandıktan sonra insanlar bu otu sigarayı bırakmak amacı ile kullanmışlar ve faydasını gördükten sonra akrabalarına da kullanmaları için tavsiye etmişlerdir. Şeker otu, bu etkisi direk olarak içerisinde bulunan az miktarda nikotin ile yapar. Bu bitki içerisinde bulunan nikotin, sigara içen kişilerin vücudunun istediği nikotini az da olsa karşılayarak kişinin aniden nikotin krizlerine girmesini engeller. Bu sayede kişi yavaş yavaş sigarayı bırakır. Kalorisinin düşük olması nedeniyle kişide kilo artışlarını da önleyecektir.

Kullanışı

Bu bitkinin kullanışı çok farklı şekillerde yapılabilir. Bazı insanlar şeker otunu direk yapraklarını çiğneyerek tüketseler bile bazı insanlar yapraklarını kurutarak diğer mevsimlerde de kullanırlar. Bunun için kurutulan şeker otunu toz haline getirerek nem bulunmayan ortamlarda ağzı kapalı bir kap içerisinde tutabilirsiniz. Eğer kuruttuğunuz şeker otunu tüketirken zorlanıyorsanız, bu bitkiyi çay yaparak tüketmenizde fayda gösterecektir.

Faydaları
  • Şeker otu yukarıda belirttiğimiz faydaların yan sıra kişilerde cildin beslenmesine fayda sağlar. Bunun için cildiniz üzerinde direk olarak uygulamalar yapın. Böylece sizlerde bitkinin faydalarını zamanla hissedeceksiniz.
  • Bağırsaklarda ve mide üzerinde görülen florasının azalması amacıyla kullanılabilir.
  • Şeker otu, yüksek tansiyon hastaları için mükemmel bir ilaç niteliği taşır. Herkeste aynı etkiyi göstermese bile birçok kişide olumlu etkiler gösterir.
  • Kabızlık gibi problemlerde de şeker otunu kullanarak faydalar görebilirsiniz. Eğer kabızlık için şeker otu kullanırsanız, daha ilk kullanımlarda bile büyük faydalar görebilirsiniz.

Şeker Otu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6