Tilki Kuyruğu Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tilki Kuyruğu Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tilki kuyruğu otu; ülkemizde birçok bölgede yetişen ve yıl boyunca bulunabilen bir bitkidir. Boyu yaklaşık 50-100 santim arasında olmaktadır ve dikene benzeyen bitki boyunca uzanan yeşil tüy gibi daha küçük yapraklarla kaplı olduğundan tilki kuyruğu otu ismini almaktadır. Yıl boyunca yeşilini de bulmak mümkündür. Bahar ve yaz aylarında mavi veya mor renkli çiçekler açarlar.

Tilki Kuyruğu Otu faydaları nelerdir?

Tilki kuyruğu otu kolaylıkla bulunabilir. Özellikle yetiştirmenin kolaylığı dışında doğada da kendi kendine yetişmiş tilki kuyruğu otuna rastlamak mümkündür. Yaprakları ve dalları yeşil olarak ya da kurutularak tedavi amaçlı kullanılabilir. İdrar yolları hastalıkları, şiddetli ishal, vücutta oluşan deri döküntüleri, bayanlarda genital akıntılar, kaşıntı, egzama, sedef rahatsızlığında deri dökülmesi durumunda tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Tilki kuyruğu otu yeşil olarak tüketilmez. İçeriğinde bulunan enzimler sayesinde direkt yeşil olarak alındığı zaman kişiyi kusturabilir. Buna rağmen özellikle bitki ve doğal yöntemlerle tedavi alanında çok sıklıkla kullanılabilen bir ot türüdür. Aktarlardan çok kolay temin edilen veya doğadan toplanan tilki kuyruğu otu bazı durumlarda tek başına bazen de başka bitkilerle karıştırılarak kullanılabilir. Bu çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Doğada bulunan bitkiler uzun yıllardır birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmıştır. Fakat bu konuda Uzman değilse bir kimse özellikle çocuklar üzerinde uygulanılacaksa çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Birçok bitki ile bir araya geldiği zaman alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu reaksiyonlar sadece deride kızarıklık, kaşıntı ve döküntü olabileceği gibi daha şiddetli kusma, aşırı ishal, bilinç bulanma, görüntü de bulanıklık gibi yan etkiler yapmaktadır. Bitkisel bir tedavi özellikle ciddi bir hastalığın tedavisinde kullanılacaksa mutlaka bu konuda Uzman bir kişiden yardım alınmalıdır. Çeşitli kanser rahatsızlıklarının tedavilerinde bitkilerden ve doğal yöntemlerden yardım alınabilir fakat bu durumlarda mutlaka hastanın doktoruna bilgi vermekte fayda vardır. Hastanın sürekli kullandığı ilaçlarla bitki etkileşime girebilir ve istenmeyen bazı sonuçlar meydana gelmesine sebep olabilir.

Tilki Kuyruğu Otu nasıl kullanılır?

İdrar yolları hastalıklarında; sıklıkla kaynatılıp suyu içilerek tüketilir. Kaynatılmış su içine bir miktar tilki kuyruğu otu atılır ve 5-10 dakika arasında demlendirilir ve ılık olarak içilir. Bir gün içinde en çok iki su bardağı tüketilmelidir.

Cilt hastalıklarında; büyük ölçekli geniş tencerede kaynatılıp süzüldükten sonra tilki kuyruğu otunun suyu ile banyo sırasında bedenin silinmesi veya durulama suyuna karıştırılması şeklinde kullanılmaktadır. Bu işlem haftada 1-2 kereden fazla uygulanmamalıdır.

Saç dökülmesi hallerinde; genellikle ezilip zeytinyağına karıştırılır ve saç derisine masaj yaparak sürülür ve yaklaşık bir saat beklenir. Daha sonra saç iyice durulanır. Son durulama suyuna istenirse tilki kuyruğu otunun kaynatılıp süzülmüş suyu da eklenebilir.

Not: Tilki kuyruğu otu, mutlaka yeşilken toplanması gereken bir bitkidir. Kurumuş otların toplanmaması gerekir.

Tilki Kuyruğu Otu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6