Ot Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ot Türleri ve Özellikleri

Ot: Dünya vegetasyonunda kültür bitkilerine vermiş olduğu zararlarından ötürü tercih edilmeyen aynı zamanda yüksek rekabet gücüne sahip olan bitki türlerinin genel adıdır. Bahçelerin, Bağların, tarlaların, işlenmiş yahut işlenmemiş olsun hiç fark etmeksizin çok çeşitli bitkilerle örtüldüğü görülür. Hava alanları, yol kenarları, meydanlar, drenaj kanalları vb. Bölgelerde bazı tipik bitkilerin oldukça iyi bir gelişim gösterdikleri dikkatleri çekmektedir. Bu durum ise ot türlerinin doğadaki çıplak alanları kapatmak için büyük bir dinamizm içinde olduklarını teşkil eder. Bu dinamizmin neticesinde çeşitli evrelerin ardından özelliklerini içerisinde bulundukları iklimin belirlediği vegetasyonlar oluşturur.

Genel olarak ot türlerini betimleyen özellikler ise şunlardır

A) Kültür bitkileriyle oluşturduğu rekabette onları alt ederler.

B) Mücadeleci ve kalıcı.

C) Oldukça yüksek çoğalma gücü, kendi büyüklüklerine oranla çok sayıda üreme organına aynı zamanda çoğalma imkânlarına sahiptirler.

Otların çoğalma şekillerine göre sınıflandırılması

A) Yalnızca kendi tohumlarıyla.

B) Rizom ve stolonlarıyla.

C) Yeraltında bulunan organlarıyla çoğalanlar diye sıralanabilir. Diğer bir sınıflandırmada morfolojik özelliklerine göre; a) Dar yapraklılar b) Geniş yapraklılar şeklinde değerlendirilir.

Yaşamlarını devam ettirme süreleri esas alınarak yapılan sınıflandırma usullerinde ise otlar genel olarak üç gruba ayrılmaktadır

A) Tek yıllık olanlar: Umumiyetle tohumdan üreyip, büyümekte ve sonraki dönem için bölgelerine tekrar tohum bırakarak bir mevsim içinde yaşamları son bulmaktadır.

B) İki yıllıklar: Bunlar, çimlenme süresi ile tohum vermeleri arasında iki yıl gibi bir süreye ihtiyaç duyan ot çeşitleridir.

C) Çok yıllık olanlar: Aynı kök yapılaşmasıyla, yıldan yıla yaşamlarını ve gelişmelerini devam ettiren, aynı zamanda tohumları ile çoğalan otlardır.

Konumuz olan Otlar, ilk başta da yazmış olduğum gibi kültür bitkileri ziraatında istenmemelerine rağmen, hayvancılıkta da önem arz edip, meralarda hayvan yemi olarak kullanılan; ilaç imali başta olmak üzere çok fazla kullanılan tıp alanında önemi bakımından insanlara ve aslında hayvanlara da birçok faydaları olan bitki çeşitleridir.

Ot Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Semizotu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Semizotu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ciğer Otu Türleri ve Özellikleri

Ciğer Otu Türleri ve Özellikleri

Yılan Bıçağı otu

Yılan Bıçağı otu

İbrahim Saraçoğlu Çörek Otu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İbrahim Saraçoğlu Çörek Otu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?