Zırnık Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Zırnık Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zırnık Otu; halk arasında hamam otu olarak da bilinir ve limon sarısı renkte, içinde arsenik sülfür mineralinin bulunduğu için çok zehirli bir bitkidir. Geçmişten günümüze kadar özellikle istenmeyen tüylerin giderilmesinde kullanılagelmiştir. Zırnık otunun bilinen ilk uygulaması kral sarısı adı ile kumaş renklendirme işleminde olmuştur. Daha sonra ise istenmeyen tüylerin yok edilmesi amacıyla krem yapımında kullanılmaya başlanmıştır. Tüy dökücü özelliği nedeniyle de hamam otu adını almıştır.

Zırnık Otunun Kullanımı

Zırnık otu insan vücuduna zararlı olabileceği için dikkatli kullanılması gereken bir bitkidir. Eğer İstenmeyen tüyleri gidermek amacıyla tozu kullanılacaksa mutlaka tedbiren ellere eldiven giyilerek uygulanmalı ve beş dakikadan fazla vücutta tutulmadan bol su ile temizlenmesi gerekmektedir. Cilt üzerinde tahribat yapma ihtimali oldukça fazladır. Zırnık otunun tüylerin alımından ziyade alınmış olan tüylerin üzerine sürülmesi ve istenmeyen tüyleri epilasyon gibi yok etme yöntemi ile kullanılması da tercih edilmektedir. Tüylere sürülen zırnık otu sadece tüyleri döktüğünden ve vücutta çok fazla tutulmaması gerektiğinden alınmış olan tüy köklerine sürülerek uygulanması daha etkili olmaktadır. Günümüzde bu amaçla yapılmış Zırnık otu kremleri ve yağları mevcuttur. Zırnık otu uygulaması yapıldığı takdirde zamanla tüylerde azalma hatta körelme görülecektir.

Zırnık Otu Güvenli Kullanım

Zırnık otunun güvenilir yerlerden temin edilerek kullanılmasına özen göstermeli ve tüm vücuda sürülmeden önce küçük ve kısıtlı bir bölgeye uygulanarak güvenilirlik testi yapılmalıdır. Vücutta kızarıklık, alerji, kazınma ve yanma gibi belirtiler gözlenirse kullanılmamasında fayda vardır.

Zırnık Otunun Farklı Kullanım Alanları
  • Zırnık otunun bileşeni arsenik olduğu için bitkisel değil kimyasal bir madde olarak kabul edilebilir. Bu özelliği nedeni ile deri tabaklama da ve kibrit yapımında da kullanılmaktadır.
  • Gri renkli Zırnık otu tüy dökümünde, beyaz renkli olanları saç çıkartmada, kırmızı renkli olanları ise hat sanatında mürekkep olarak kullanılmıştır. Saç çıkartmak için beyaz zırnık otunun tozu vazelinle karıştırılıp, saç diplerine sürülür ve beş dakika beklettikten sonra iyice yıkanır. Bu uygulama çok sık tekrarlanmadan ara sıra yapıldığında olumlu sonuç alınabilir.
  • Zırnık otunun tozu havayla temas ettiği zaman rahatsız edici bir kokusu ortaya çıkarır bunun sebebi ise tozda bulunan hidrojen sülfürün hava ile temas etmesidir.
  • Ayrıca zırnık otu tozu iç yağ ile karıştırılıp merhem kıvamına getirilerek yaralara ve egzamaya sürüldüğünde iyileştirici etki yapar.

Zırnık Otu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boru Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Boru Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Deniz Börülcesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Deniz Börülcesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bodur Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bodur Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dere Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Dere Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tarhana Otu Türleri ve Özellikleri

Tarhana Otu Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6