Tavşancıl Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tavşancıl Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tavşancıl otu, son zamanlarda gündemden düşmeyen tavşancıl otu, sağlık için adeta bir nevi şifa kaynağı olarak tanımlanmaktadır. Maydanozgiller familyasına ait olan tavşancıl otu ile alakalı tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Tavşancıl otu halk arasında öğrek ya da kamşam otu adları ile de bilinmektedir. 2 metre kadar boylanabilen ve keskin bir kokuya sahip bir bitkidir. Gövde kısmı yuvarlak ve oluklu bir yapıdadır. Yaprak kısmı bitkinin dip kısmında ve parçalı şekildedir. Mayıs ile Haziran aylarında çiçeklenir. Çiçekleri şemsiye biçiminde ve beyaz renkte olur. Bitki nemli ortamları sever. Tavşancıl otu ülkemizde tıpkı papatya bitkisi kadar yaygın bulunmakta ancak bitki toplumda çok tanınmamaktadır. Çok şifalı bir bitki olmasına rağmen yanlış ve bilinçsiz kullanımlarda tehlikeli bir bitki olur. Çünkü bitkinin zararları da mevcuttur. İngiltere'de bir çocuğun bitkiye temas sonrası vücudunda yaralar çıktığı rapor edilmiştir. Bitkiler sağlık için ne kadar şifa dağıtsa da yanlış kullanımlarda ciddi anlamda zarar verebilir.

Tavşancıl Otunun Faydaları Nelerdir?

Tavşancıl otu ülkemizde Rize ilinde çiğ ya da turşu şeklinde hazırlanarak tüketilmektedir. Kendiliğinden yetişen bitki sindirim sisteminin rahatlamasını ve fonksiyonel olarak çalışmasını sağlar. Ayrıca sindirim sistemi sağlığını da koruyucu etkiye sahiptir. Vücuda ciddi anlamda destek olarak bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olur. Kan basıncı yüksek olan kişilerde düşürücü etkisi vardır. Ayrıca tansiyonun da kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Cinsel isteği arttırıcı etkisi bulunmaktadır. Kadınlarda adet dönemini düzenleyici etkiye sahiptir. Adet dönemi düzensizlikleri, sancı ve kramp tarzı ağrılar için faydalı bir ottur. İshali geçirici etkisi bulunmaktadır. Tavşancıl otunun bu faydaları haricinde vücut için bir zararı olduğunu kanıtlayan bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak uzmanlar bitkinin bilinçli bir şekilde kullanılması gerektiğini önermektedir. Tavşancıl otunun faydalarınız özetlemek gerekirse;
  • Sara hastalığına karşı faydalıdır.
  • Sinirleri yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi bulunmaktadır.
  • Yüksek kan basıncını düzenler.
  • Tansiyonu kontrol altına alır.
  • Vücuda kuvvet verici etkisi ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
  • İshal, mide ve bağırsak üşütmesine karşı iyi gelir.
  • Sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasını sağlar.
  • Kadın ve erkeklerde görülen kısırlık problemine karşı iyi gelir. Kısırlık problemine karşı uzmanlar tentürünü tavsiye etmektedir. Dış ülkelerde tentür eczanelerde reçeteli ya da reçetesiz olarak satışa sunulmaktadır. Ancak ülkemizde satışı bulunmamaktadır.
  • Sperm ve yumurta sayısını arttırıcı etkisi vardır.
Tavşancıl Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

Tavşancıl otunun bilindik bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak özellikle sap kısmı zehirli maddeler barındırdığından temas edildiğinde ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir. Yaz aylarında kızarıklık ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Tavşancıl Otu Nasıl Kullanılır?

5 gr ufalanmış tavşancıl otu 1 su bardağı kaynar suyun içine eklenir. 5 gr tavşancıl otu kök, yaprak ve tohum şeklinde kullanılmalıdır. Kaynar suya eklenen bitki 10 dakika demlenir ve gün içinde 3 fincan olacak şekilde içilir. 10 günlük kullanımlardan sonra bir müddet ara verilerek tekrar içilmeye başlanabilir.

Tavşancıl Otu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuş Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuş Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Damar Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Damar Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Labada Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Labada Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çivit Otu Türleri ve Özellikleri

Çivit Otu Türleri ve Özellikleri

Şahtere Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Şahtere Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Acı Ot Türleri ve Özellikleri

Acı Ot Türleri ve Özellikleri

Güncel

Sinir Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sinir Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?