Kakule Otu Faydaları ve Zararları
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kakule Otu Faydaları ve Zararları

Kakule otu, mutfaklarda ve sağlık alanında çok eski yıllardan günümüze dek kullanılmış ve kullanılmaya devam edilen bir bitkidir. Güney Hint Kerala'da ve birkaç tane tropik ülkede yetişen bir bitki türüdür. Kakule otunun elettaria ve amomum olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Her iki kakule türü de mutfaklarda ve tıbbi alanda kullanılmaktadır.

Kakule otu faydaları nelerdir?
 • Kakule otu mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidan özelliği vücutta serbest radikallerle mücadele etme oranını arttırarak verebilecek oldukları hasarı azaltmaya yardımcı olur. Kalp sağlığını korur ve kan basıncını düşürebilir.
 • Sindirim sistemine destek olmak amacıyla düzenli kullanılabilecek bir ottur. Gaz giderici özelliği bulunan kakule midede oluşan kramplar ve şişkinliğe karşıda iyi gelir. Kabızlık, hazımsızlık ve midede oluşan enfeksiyonları tedavi etmek için etkili bir bitkidir.
 • Kakule otu böbrek sağlığını korur. İdrar söktürücü özelliği bulunan kakule otu, bu sayede böbreklerde biriken kalsiyumu azaltarak kan basıncını düşürür ve böylece böbrek sağlığına katkıda bulunur. Böbreklerde oluşabilecek taş, idrar yaparken yanma, idrar yaparken ağrıya karşı iyi gelir.
 • Kakule otu ağız kokusuna karşı iyi gelir. Ağız kokusu denenen yollara rağmen giderilememişse etkili bir yöntem olan kakule otu kullanılabilir. Antibakteriyel özelliği de bulunan kakule otu ağız kokusunun yanı sıra ağız içinde oluşabilecek diğer sorunlara karşıda iyi gelir.
 • Kakule otu üst solunum yolu hastalıklarına karşıda faydalıdır. Astım, öksürük ve soğuk algınlığına karşı alternatif olarak kullanılabilir. Balgam söktürücü etkisi bulunmaktadır. Göğüste oluşan tıkanıklığı giderir ve vücut ısısını arttırır.
 • Kanserden korunmak amacıyla kullanılabilir. Göğüs, yumurtalık ve prostat kanserleri başta olmak üzere birçok kanser türüne karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.
 • Diş ve diş sağlığını korumak amacıyla alternatif olarak kakule otundan yararlanılabilir. Diş ve diş etlerinde oluşabilecek enfeksiyonları gidermek için çok eski tarihlerden bu yana kullanılan bir bitki türüdür. Kakule otu çay şeklinde hazırlanıp tüketilebilir.
 • Safra ve karaciğer sağlığını korumak için düzenli tüketilmesi gereken bir bitki türüdür. Çin'de geleneksel olarak bu tür rahatsızlıkları gidermek ya da rahatsızlıklardan korunmak için kullanılmaktadır.
 • Kakule otu diyabet hastalığına karşı faydalı bir bitki türüdür. Kan şekeriyle mücadele etme olasılığını arttırmak için faydalarından yararlanılabilir.
 • Depresyonla mücadele etmek amacıyla kullanılabilir. Depresyon için uygulanan tıbbi tedavinin yanı sıra alternatif olarak kullanıldığında tedavi sürecini hızlandırabilir.
 • Kakule otu kansızlığa karşıda faydalıdır. C vitamini bakımından zengin olduğu kadar niasin, riboflavin, demir, bakır gibi mineraller açısından da zengindir.
 • Kolesterole karşı kullanılabilecek bir bitki türüdür. Kanı temizeyici etkisiyle kolesterolü düzenlemeye yardımcı olur.
 • Cilt sağlığını korur. Ciltte oluşan lekeler için düzenli kullanıldığında leke giderici özellik sağlayan bir bitkidir.
 • Kakule çay şeklinde hazırlanıp suyu bir pamukla kesik, böcek sokması olan bölgelere kompres şeklinde uygulanabilir. Uygulama ciddi anlamda rahatlama sağlar. Dezenfektan olarak deride oluşan enfeksiyonlara karşı kullanılabilir.
Kakule otu zararları 

Kakule otu ağız yoluyla yeterli miktarlarda kullanılabilir. Aşırıya kaçılmadığında ve bilinçli kullanıldığında bilindik bir yan etkisi bulunmamaktadır. Gebelik döneminde kakule otunun güvenilirliğini kanıtlayan kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu özel dönemde kullanımından kaçınılmalıdır.

Kakule otu kullanımı nasıl olmalıdır?

Kakule otunun kullanım miktarı günlük, gramı geçmemelidir. Tentür olarak ağız yoluyla alınacaksa gram kadar alınmalıdır. Kakule çay şeklinde yine 1,5 gram tohum ile hazırlanmalıdır. 1 su bardağı kaynatılmış ve birkaç dakika dinlendirilmiş suyun içine eklenmeli ve 15 dakika demlendikten sonra içilmelidir. Gün içinde bir bardağı geçmeyecek şekilde tüketimi yapılmalıdır.

Kakule Otu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni